Pireneler Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pireneler Antlaşması
Traite-Pyrenees.jpg
Tür Barış antlaşması
İmzalanma 7 Kasım 1659 (1659-11-07)
Yer Faisans Adası
Tadil
Müzakereciler
 • Luis Méndez de Haro
 • Fransa Krallığı Jules Mazarin
 • Özgün
  imzacılar
 • IV. Felipe
 • Luis Méndez de Haro
 • Pedro Coloma
 • Fransa Krallığı XIV. Louis
 • Fransa Krallığı Jules Mazarin
 • Fransa Krallığı Hugues de Lionne
 • Taraflar
 •  Fransa
 • İspanyol İmparatorluğu
 • Pireneler Antlaşması (KatalancaTractat dels Pirineus), 7 Kasım 1659'da Kastilya Kralı IV. Felipe ve Aragon Kralı III. Luis Méndez de Haro ve Pedro Coloma ile Fransa Kralı XIV. Louis'nin temsilcileri tarafından imzalandı. Lionne Hugh, Faisans Adası (Bidasoa Nehri üzerinde , Kuzey Bask Ülkesi sınırlarında), Otuz Yıl Savaşı davasını sona erdiriyor. Bu anlaşmanın sonuçlarından biri , Roussillon ilçesinin ve Cerdagne'nin bir parçasının Fransa'ya bırakılmasıydı.[1] Pireneler antlaşması ya da barışı (7 Kasım 1659), Bidassoa nehri üzerindeki Faisans adalarında Mazarin ve Luis Mendez de Haro tarafından imzalanan antlaşma, 1656'da başlatılıp yarıda kesilen ve Turenne'in Dunes'de kazandığı zaferden (1658) sonra yeniden başlayan görüşmeler sonunda imzalanan bu antlaşma, Fransa ile İspanya arasında 24 yıldır süren savaşı sona erdiriyordu.[2] Antlaşma uyarınca İspanya, Roussillon, Yukarı Cerdanya, hemen hemen bütün Artois ile Hollanda sınırındaki çeşitli yerleri Fransa'ya bırakmakta; Fransa ise, Lorraine'i oranın dükü Charles IV'e geri vermekte, ama Bar ve bazı stratejik noktaları elinde tutmaktandı.[3] Condâ affediliyor ve mal ve unvanları geri veriliyordu. Louis XIV, İspanya infantası Maria-Theresia ile evlenecek ve Maria-Theresia 500 000 altın ekü tutarında bir çeyiz karşılığında İspanya tahtı üzerindeki haklarından vazgeçecekti.[4]

  Mevcut bir siyasi haritada eski Roussillon ve Cerdanya ilçelerinin İspanyol ve Fransız monarşileri arasında bölünmesi
  Katalonya'nın 1659'da Bölünmesi

  IV. Felipe, bu anlaşmayı Katalan Parlamentosu'na veya etkilenenlere danışmadan müzakere etti. Aslında, Dietari de la Generalitat'ta belirtildiği gibi, 1660'tan beri halka açık ve kötü üne sahip olmasına rağmen, Diputació'nun valiye bir elçilik yapmak zorunda kaldığı 1702'de Cortes de Barcelona'ya kadar resmi olarak onlardan sakladı. İspanya ve Fransa arasındaki barışın ayarlanmasının mutlu haberi için onu tebrik ediyorum."[5] Etkilenen bölgeler yıllarca Prensliğe yeniden katılmak için komplo kurdu ve Katalan makamları da 1720'ye kadar yürürlüğe giremeyecek olan bölünmeyi kabul etmeyi reddetti. Pireneler antlaşm ası ya da barıyı (7 kasım 1659), Bidassoa nehri üzerindeki Faisans adalarında Mazarin ve Luis Mendez de Haro tarafından imzalanan antlaşma, 1656'da başlatılıp yarıda kesilen ve Turenne'in Dunes'de kazandığı zaferden (1658) sonra yeniden başlayan görüşmeler sonunda imzalanan bu antlaşma, Fransa ile İspanya arasında 24 yıldır süren savaşı sona erdiriyordu. Antlaşma uyarınca İspanya, Roussillon, Yukarı Cerdanya, hemen hemen bütün Artois ile Hollanda sınırındaki çeşitli yerleri Fransa'ya bırakmakta; Fransa ise, Lorraine'i oranın dükü Charles IV'e geri vermekte, ama Bar ve bazı stratejik noktaları elinde tutmaktandı. Condâ affediliyor ve mal ve unvanları geri veriliyordu. Louis XIV, İspanya infantası Maria-Theresia ile evlenecek ve Maria-Theresia 500 000 altın ekü tutarında bir çeyiz karşılığında İspanya tahtı üzerindeki haklarından vazgeçecekti.

  Katalan toprakları böylece Katalan kurumlarının iradesine karşı, eski Mallorca Krallığı'nın topraklarının İspanyol monarşisinin iradesiyle Aragon Tacı'nın topraklarından ayrılamayacağı Adalar Yemini'ne karşı bölündü. Flanders'daki mülkleri korumak karşılığında kuzey Katalonya topraklarını terk etmek. Menorca ve Cebelitarık arasındaki fark, bir Anglaterra el 1713 pel Tractat d'Utrecht, cedes, cap yönetim espanyol ve restitució dels territoris nord-catalans cedits en el Tractat dels Pirineus. Pireneler antlaşm ası ya da barıyı (7 kasım 1659), Bidassoa nehri üzerindeki Faisans adalarında Mazarin ve Luis Mendez de Haro tarafından imzalanan antlaşma, 1656'da başlatılıp yarıda kesilen ve Turenne'in Dunes'de kazandığı zaferden (1658) sonra yeniden başlayan görüşmeler sonunda imzalanan bu antlaşma, Fransa ile İspanya arasında 24 yıldır süren savaşı sona erdiriyordu. Antlaşma uyarınca İspanya, Roussillon, Yukarı Cerdanya, hemen hemen bütün Artois ile Hollanda sınırındaki çeşitli yerleri Fransa'ya bırakmakta; Fransa ise, Lorraine'i oranın dükü Charles IV'e geri vermekte, ama Bar ve bazı stratejik noktaları elinde tutmaktandı. Condâ affediliyor ve mal ve unvanları geri veriliyordu. Louis XIV, İspanya infantası Marie-Thâröse ile evlenecek ve Maria Theresia 500 000 altın ekü tutarında bir çeyiz karşılığında İspanya tahtı üzerindeki haklarından vazgeçecekti.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Catalunya, esquerdada"Sàpiens". Sàpiens. Barselona (núm. 72): 42-45. 1 Ekim 2008. ISSN 1695-2014. 
  2. ^ Buffery, Helena (2010). Historical dictionary of the Catalans. Lanham, Md.: Scarecrow Press. ISBN 978-0810854833. 
  3. ^ Raymond, Gino (2008). Historical dictionary of France (2. bas.). Lanham, Md.: Scarecrow Press. ISBN 978-0810850958. 
  4. ^ Hurtado i Cuevas, Victor (2022). Atles històric de Catalunya (Katalanca) (2. bas.). Barcelona: Vicens-Vives. ISBN 978-8431647445. 
  5. ^ Història de la Generalitat de Catalunya i els seus Presidents. Barcelona: Enciclopèdia Catalana, 2003. Vol. 2. 84-412-0885-9. Pàg. 246