Pippa Bacca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pippa Bacca
Genel bilgiler
Doğum adı Giuseppina Pasqualino di Marineo
Doğum 9 Aralık 1974
Milano, İtalya
Ölüm 31 Mart 2008 (33 yaşında)
Gebze, Kocaeli, Türkiye
Meslekler Sanatçı, aktivist
Etkin yıllar 2003-2008
Resmî site pippabacca.it

Giuseppina Pasqualino di Marineo (9 Aralık 1974, Milano - 31 Mart 2008, Kocaeli) ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, İtalyan sanatçı ve aktivist.

Pippa Bacca, sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile beraber "Barış Gelini" adıyla, dünya barışı için düzenledikleri ve 8 Mart 2008’de Milano’dan başlayıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin güzergahından Tel-Aviv’de noktalanması planlanan bir yolculuk sırasında, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında Ballıkayalar mevkiinde tır şoförü Murat Karataş tarafından kaçırılıp tecavüze uğramış ve boğularak öldürülmüştür. Bacca ve arkadaşı Nisan ayı ortalarında Kudüs’e ulaşmayı planlıyordu. Yolculuk başlangıcında, internet sitelerinden "Beraberimizde yolculuk boyunca üzerinde birikecek tüm kirlerle birlikte götüreceğimiz tek elbise beyaz gelinlik olacak." demişlerdi.

Bacca'nın öyküsünü anlatan La Mariee (Gelin) adlı belgesel, 2012 yılında Fransız yönetmen Joël Curtz tarafından yönetildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]