Pinochle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pinochle. Amerika Birleşik Devletleri'nde 19. yüzyılın ortalarında geliştirilmiş bir iskambil oyunudur. Fransız oyunu Bezik'ten türemiştir. Oyunda iki takım vardır. Ortaklar birbirleriyle karşılıklı olarak otururlar. Kağıt destesi özeldir ve toplam 80 karttan oluşur. Destede sinek, karo, maça ve kupa'nın asları, papazları, damları, valeleri ve onlarından dörder adet bulunur. Kartlar karıştırılır ve dağıtılır. Her bir oyuncunun elinde 20 kart bulunur.

Oyunun amacı takımlardan birinin 500 puana ulaşmasıdır. Eğer her iki takımda aynı anda 500 puana ulaşırsa o elde ihaleyi alan takım oyunu kazanır.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Hoşkin adıyla oynanan bu oyun, yörelere göre farklılık gösterse de genel olarak üç oyuncu arasında oynanır. Kağıt destesi özeldir ve toplam 80 karttan oluşur. Destede sinek, karo, maça ve kupa serilerinin as, papaz, kız, vale ve onlu'larından dörder adet bulunur.

Kartların dağıtılması[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk elde tabelacının (skorları kaydetmekle görevli oyuncu) sağındaki oyuncu kartları dağıtır. Kartlar beşer beşer dağıtılır, ilk tur sonunda 5 kart "gömü"ye ayrılır. Her oyuncunun elinde 25 kart bulunur. Kartları dağıtanın sağındaki oyuncu "mecburcu" olur.

İhale[değiştir | kaynağı değiştir]

Mecburcu, ihaleyi 550 ile başlatır veya pas geçer. Mecburcu pas geçerse sağındaki oyuncu ihaleye 650 ile başlamak zorunda kalır. Bu oyuncu da pas geçerse kartları dağıtan oyuncu ihaleyi 750 ile alır veya pas geçer. Herkes pas geçerse mecburcu ihaleyi 550'ye almış olur. Bu durumda mecburcunun elinde herhangi bir seriden K-Q yoksa kartlar yeniden dağıtılır.

En yüksek teklifi söyleyerek ihaleyi alan oyuncu aynı seriden papaz ve kızı yere açarak kozu ilan eder. Gömü (yerdeki kapalı beş kart) ihaleyi alan oyuncu tarafından açılır. nun elinde karo, maça, kupa veya sineğin herhangi birinden bir evlilik bulunmuyorsa ihaleyi alan oyuncu batar. İhale bedeli puanlarından düşülür. Diğer oyuncular

Konuşma ve Kozun Belirlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağıtanın sağından itibaren her oyuncu konuşur veya pas geçer. Her konuşma belli puanları içeren sayılardan oluşur. Açılış konuşması en az 550 diyerek yapılır. İhale 750'ye kadar onar onar arttırılır. 750'den sonra ihaleyi ellişer ellişer artırmak zorunludur. 600 diyerek ihaleyi alan oyuncu o el en az 600 puan toplamak zorundadır.

Pas geçen oyuncu artık bir kere daha ihaleye katılamaz. Eğer ilk üç oyuncu pas geçerse dağıtan kozu belirlemek zorundadır. Bu durumda dağıtanın elinde herhangi bir seriden K-Q yoksa kartlar yeniden dağıtılır.

En yüksek rakamı söyleyen kozu belirler. Belirlenen kozun içinde (örneğin kupa) mutlaka o serideki papaz ve kız bulunmak zorundadır. Bu duruma evlilik denir. Eğer ihaleyi alan (veya ihalenin üzerine kaldığı) kişinin elinde karo, maça, kupa veya sineğin herhangi birinden bir evlilik bulunmuyorsa ihaleyi alan oyuncu batar.

Eldeki Puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hoşkin'de belirli kartların bir araya gelmesi ile kazanılan puanlar aşağıdaki gibidir:

(Kısaltmalar: A: as, K: papaz, Q: dam, J: vale, 10: 10, p: puan)

  • Floş (Kozun A-10-K-Q-J'si) Tek: 150 p, Çift: 300 p, Üçlü: 450 p, Dörtlü: 600 p
  • Koz Evlisi (Kozun K-Q'i) Tek:40 p, Çift: 80 p, Üçlü: 120 p, Dörtlü: 160 p
  • Evli (Koz olmayan serilerin K-Q'i) Tek:20 p, Çift: 40 p, Üçlü: 60 p, Dörtlü:80 p
  • Pinik (karo J ve maça Q) Tek: 40 p, Çift: 300 p, Üçlü: 600 p, Dörtlü: 3600 p
  • Aslar (her seriden) Tek:100 p, Çift: 1000 p, Üçlü: 2000 p, Dörtlü: 3000 p
  • Papazlar (her seriden) Tek: 80 p, Çift: 800 p, Üçlü: 1600 p, Dörtlü: 2400 p
  • Damlar (her seriden) Tek: 60 p, Çift: 600 p, Üçlü: 1200 p, Dörtlü: 1800 p
  • Valeler (her seriden) Tek:40 p, Çift: 400 p, Üçlü: 800 p, Dörtlü: 1200 p
  • Takım (her seriden K-Q) Tek: 240 p, Çift 2400 p

Oyunun Oynanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kartlar kendi içlerinde A-10-K-Q-J şeklinde sıralanır. İhaleyi alan oyuncu elindeki kartlardan istediğini oynar. Sonraki oyuncunun elinde aynı seriden daha büyük kart varsa bunu oynamak zorundadır. Bir seriden kağıdı biten oyuncu bu seriden oynadığında koz atmak mecburiyetindedir. En yüksek kağıdı atan oyuncu ortadaki kâğıtları alır ve ortaya yeni bir kâğıt atar.

Puanlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eldeki tüm kartlar oynandıktan sonra, son eli alan oyuncu ihaleyi alanın ıskartaya ayırdığı 5 kartla birlikte son el için 20 puanı da hanesine yazar. Diğer iki oyuncu Aslar (A)=11, Onlular (10)=10, Papazlar (K)=4, Kızlar (Q)=3, Valeler (J)=2 puan olmak üzere kendi puanlarını sayar, 500 puandan geri kalanı son eli alan oyuncuya yazılır. Bu puanlara oyunun başında ellerinde olan puanlar eklenir. Eğer ihaleyi alan oyuncu örneğin 700 diyerek ihaleyi almışsa ve 690 puanda kalmışsa skorundan 700 puan düşülür.