Pinhead

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pinhead
Hellraiser karakteri
Pinhead.jpg
İlk görünüm Hellraiser
Son görünüm Hellraiser: Judgment
Yaratan Clive Barker
Canlandıran Doug Bradley

Pinhead ya da Türkçede Çivikafa Hellraiser filminde kurgusal bir karakterdir.

Hellraiser'de "Şeytan Pusuda Bekliyor" olarak bilinmektedir. Pinhead genelde birini öldüreceği zaman duvarlardan Zincir çıkartıp onu Zincirler ile Parçalara ayırır. Pinhead, Hellraiser film serisinin ana karakteridir ve Doug Bradley tarafından canlandırılmıştır. Pinhead'in gerçek adı Elliot Spencer'dir.[1]

Ama Hellraiser: Revelations'da Stephan Smith Collins tarafından, Hellraiser: Judgment'de ise Paul T. Taylor tarafından canlandırılmıştır.

Pinhead ilk serinin ilk filmi olan Hellraiser filminde gözükmüş, son olarak ise serinin son filmi olan Hellraiser: Judgment'de.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pinhead çok sayıda güce sahiptir. Güçleri: İnsan dışı güç, ışınlanma, üstün zeka, Kenobit (yardımcı) çağırma, yoktan zincir çağırma, telekinezi, ateş ve elektrik kontrol etme, başkalarını ele geçirme, kendini ve istediklerini çoğaltma, illüzyon yapma, sihir ve büyü, yeni boyut yapıp yıkmadır. Ayrıca Pinhead aşırı zekidir.

Pinhead ölümsüzdür. Küpe girdiğinde de ölmez sırf çıkartılmayı bekler. Bedeni hiç çürümezdir. Ölürse cehennemenden geri dönüyordur. Pinhead eline geçen tüm silahları rahatlıkla ve iyi kullanabilir. Fakat Pinhead silahsızda tehlikelidir, ille birini öldüreceği zaman eline silah gerekmez. Genelde düşmana zincirlerle saldırır. Karşısındakinin iyi ya da kötü biri olduğunu hemen anlar.

Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hellraiser[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Cotton bir kahvede bir Küp alır. Eve gittiğinde ise Küpü inceler ve bir Mekanizma fark eder: Onu açar, çevirir ve yine yerine getirir. Küp yeni bir boyuta giden içinde Kenobitlerin hayal edilemez sonuçlarla deney yaptıkları bir geçit açar. Frank Kenobitler tarafından boyutta hapis edilir. Bilinmeyen bir zaman sonra Frank'ın abisi, Larry karısı Julia ile o eve taşınır. Taşınırken bir aksilik olur: Larry, iki kişi ile beraber bir yatağı taşırken elini bir çiviye kestirir. Elinden akan Kan tahta arasından Frank'ın üstüne akar. Frank ilk olarak sırf Kemik ve birkaç önemli Organ'dan oluşur. Frank Kan ile yeni bir vücut yapıcaktır. Julia eve adamlar alıp onları çekiç ile öldürür. Frank ise kanlarını emer. Julia daha sonra öldürülür. Frank'ın kardeşi Kirsty Küpü bulur. Küpü açar ve odayı Kenobitler basar. Kirsty Frank'ı ifşalayıp Kenobitlere Frank'ı tekrar kendi Dünyalarına almalarını ister. Sonrasında Küp kapanır ve Pinhead ve Kenobitleri tekrar Küpe girer.

Hellbound: Hellraiser II[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk bölümdeki olanlardan sonra Kirsty Cotton Dr. Philip Channard'ın yürüttüğü bir Psychatri'ye götürülür. Channard Küpün ve Kenobitleri kulaçan etmek ister. Dermotozoa ile hayal kuranlar üst vücudunu ve kendi genital bölgesini jiletle keser. Akli dengesi yerinde olmayan Bay Browning, hastanın adı, Julia Cotton'un öldüğü yatağın üstünde yatar. Yatakta oluşan kan akışının bir sonucu olarak, Cehennemden yükselen tenli Julia, Kan damlayan yeni bir vücut oluşturmaya başlar ve bu sayede materyalinde Channard tarafından desteklenir. Doktor Channard İşkence odasından mavi yüzlü dokunaçlı ve kafatası yırtılmış bir Zenobite dönüştüğünde felaket sona yaklaşır.

Hellraiser III: Hell on Earth[değiştir | kaynağı değiştir]

Hırslı televizyon gazetecisi Joey Summerskill, bir New York hastanesinin acil servisinden canlı röportaj verme görevine sahiptir. Fakat o gece hastanede pek bir şey olmaz. Birden içeri doktorların sedye ile taşıdığı etine zincirler girmiş bir adam getirilir. Joey odanın kapısını açtığında adamın kafası patlar. Pinhead önce bir Heykeldir. Sonradan bir adam bu Heykeli satın alır, eve gelip inceler. Heykel önce kız arkadaşını öldürür. Sonra adam evine başka bir kız getirdiğinde ise adamı kıza tecavüz edecekken öldürür. Pinhead yine insan haline gelir ve Heykel kırılır. Pinhead bir Kazan Dairesi'nde Katliam yapar.

Hellraiser IV: Kanlı Yol[değiştir | kaynağı değiştir]

2127 senesinde Paul Merchant bir uzay istasyonunda Pinhead ve Kenobitlerine intikam için tuzak kurar. Çünkü tüm tanıdıkları onlar tarafından öldürülmüştür. O yüzden hedefi onları yok etmektir. Bu süreçte, istasyonun kontrolünü yeniden kazanmak için dünyadan fırlatılan özel bir görev gücü müdahale eder. Tüccar, kısa bir süre sonra polis tarafından tutuklandı. Tüccar Subay Rimmer, başka bir alternatif görmediği için atalarının hikâyesini ve Kenobitler ile mücadelerini anlatır. Beklendiği gibi, Rimmer tek bir kelimeye bile inanmıyor, ancak komutasındaki ilk acı çığlıkları duyduğunda bu değişiyor. Pinhead'in bulunduğu yer patlatılır fakat Pinhead ölmez.

Hellraiser V: Cehennem[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Thorne bir polistir fakat kötü yollara sapar. Karısını başka kadınlar ile aldatır, uyuşturucu kullanır ve kanıtları yalanlar. Eski sınıf arkadaşının ölümünden sonra Thorne gizemli bir Küp alır. O da bir Mekanizma fark eder ve Puzzle'ı açar. Kısa bir süre sonra zaman geçirdiği bir kız ölür. Thorne'nin yakınında ölüm vakaları artar. Thorne Küpü açtığı günde uyanır. Önce hayal gördüğünü düşünür fakat sonra olanlar tekrarlanınca masasına oturur. Tekrar ilk günde uyanır. Odayı terk eder ve eski çocuk odasına düşer.

Hellraiser: Hellseeker[değiştir | kaynağı değiştir]

Kirsty Cotton kocası Trevor ile evlenmiştir. Fakat kocası onu üç kadın ile aldatıp, öldürüp ve onuruna gelmek ister. Araba ile yoldalarken araba kaza yapıp göle düşer. Kocası kutulur fakat o ölür. Kocası Trevor kabuslar ile hayatına dönmek ister fakat polis Kirsty'nin ölümüne sebep olma suçundan ondan şüphelenir. Kirsty'yi öldürmediğini kanıtlamak isterken bir Komplo ile karşılaşır. Çünkü Kirsty ölmemiştir, kendi hayatını kurtarmak için Pinhead ile tekrar ittifaka girer. Trevor, Kirsty'ye Küpü verdikten beri Kenobitler Kirsty'nin izini bulur. Polis göle düşen arabayı çıkartırken bir silah bulur. O silah ile bir sürü insan öldürülmüştür. Trevor'un hayali filmin sonunda ortaya çıkar. Trevor o silah ile birçok kişiyi öldürmüş ve araba kazasında o silah ile intihar etmiştir.

Hellraiser: Deader[değiştir | kaynağı değiştir]

Röportajcı Amy Klein şefi tarafından Bükreş'e gönderilip genç okültistler hakkında bilgi almak için görevlidir. Onlar intihar ettikten sonra tekrar ayağa kalkma durumundadırlar. Tarikat kendisine 'Ölü' diyor ve lideri diğer bölümlerinden zaten bilinen gizemli Küpün sahibi. Liderin amacı Dünya Hakimiyeti'dir. Amy Klein Bükreş'e vardığında, rüya ve gerçek arasındaki çizgiler bulanıklaşır ve kendini Kenobitlerin lideri Pinhead ile Deader'in lideri arasındaki savaşın ortasında bulur. Sonunda, kendisinin ölümcül bir sırrını keşfeder.

Hellraiser: Hellworld[değiştir | kaynağı değiştir]

Hellworld, gençler arasında çok popüler olan ve içeriğinde Pinhead ve Kenobitleri bulunan yeni bir çevrimiçi oyunun adıdır. Oyunun hevesli hayranları olan beş kahraman, oyunun şerefine sözde partiye davet edilir. Uzak bir evde bazı tanınmış oyuncularla tanışacaksınız ve birlikte kutlayacaklar. Ev sahibi size evi gösterir ve gençlerin Pinhead ve Kenobitlerinin sadece bir bilgisayar oyununun olmadığını öğrenmeleri gerekir. Sonunda izleyici, beş kişiden her birine ev sahibi tarafından farklı şekillerde bir ilaç verildiğini öğrenir.

Hellraiser: Revelations[değiştir | kaynağı değiştir]

İki arkadaş Nico ve Steven kısa bir tatildeyken bir oyunküpü bulurlar. Oyunküpü ile Kenobitlerle iletişime geçilebilir. Nico, Kenobitleri çağırır ve arkadaşı Steven ile Kenobitlerin lideri Pinhead ile acı ve kötü şekilde tanışırlar. Nico Cehennem'in kapısını açtığı için Kenobitler tarafından Cehennem'e sokulur. Steven korkudan geri kalır fakat Nico kaçabilir.

Hellraiser: Judgment[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedektif Sean ve David Carter şehre korku salan seri katili aramaktadırlar. Dedektiv Christine Egerton ile birlikte çalışmaya başlayan ekip, derinlere indikçe bu dünyadan olmayan bir tehditle karşı karşıya gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pinhead (Hellraiser)". villains.fandom.com. 3 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2022.