Pilot ACE

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pilot ACE

İngiltere'de 1950'li yılların başlarında yapılan ilk bilgisayarlardan biriydi. Ulusal Fizik Laboratuvar'ında (the National Physical Laboratory - NPL) Alan Turing tarafından tasarlanan nihai ACE (Automated Computing Engine) bilgisayarının ilk versiyonuydu. Turing'in NPL'den ayrılmasından sonra James H. Wilkinson projeyi devralmıştı. Pilot ACE ilk programını 10 Mayıs 1950'de çalıştırmıştı, kamuoyuna takdim ise Aralık 1950'de yapılmıştı.

Her ne kadar prototip amaçlı olarak üretilmiş olsa da, sonraları özellikle de dönemin bilgi işlem makinalarının azlığı nedeniyle oldukça faydalı bir kaynak olduğu kabul edilmiştir. Daha pratik kullanımı amaçlayan birkaç güncellemeden sonra 1951'de hizmete girmiş ve sonraki yıllarda oldukça fazla kullanılmıştır.

Yaklaşık 800 adet lambasına sahipti ve hafızası için civalı bir geciktirme hattı kullanılıyordu. Makinenin orijinal hafızası 128 32 bit kelimeydi fakat daha sonra bu hafıza 352 kelime olarak geliştirilmişti. 1954 yılında ise 4096 kelimelik manyetik tamburlu hafıza (drum memory) eklenmişti. Temel saat hızı (ya da saat vurum sıklığı) 1 megahertz'di ve dolayısıyla ACE İngiltere'de dönemin en hızlı bilgisayarıydı.

Makine o kadar başarılıydı ki English Electric adlı şirket DEUCE adıyla ticari bir versiyonu yapıp satmıştı.

Pilot ACE Mayıs 1955'te kapatıldı ve bugün halen sergilendiği Londra Bilim Müzesi'ne bağışlandı.

Kaynak yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • James H. Wilkinson, Turing's Work at the National Physical Laboratory and the Construction of Pilot ACE, DEUCE and ACE (in Nicholas Metropolis, J. Howlett, Gian-Carlo Rota, (editors), A History of Computing in the Twentieth Century, Academic Press, New York, 1980)
  • Martin Campbell-Kelly, Programming the Pilot ACE (in IEEE Annals of the History of Computing, Vol. 3 (No. 2), 1981, pp. 133–162)
  • B. Jack Copeland (editor), Alan Turing's Automatic Computing Engine. Oxford University Press, 2005 (ISBN 0-19-856593-3)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]