Pierre Puget

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pierre Paul Puget
Pierre Paul Puget
Genel bilgiler
Doğum11 Ekim 1622(1622-10-11)
Marsilya, Fransa
Ölüm2 Aralık 1694 (72 yaşında)
UyrukFransız
AlanıHeykeltıraş, ressam, mimar ve mühendis

Pierre Paul Puget (d. 31 Ekim 1622 – ö. 2 Aralık 1694), Fransız ressam, heykeltıraş, mimar ve mühendis.

Yaşamı ve sanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Marsilya'da doğdu; 14 yaşında gemi mutfağı için süslemeler oydu. 16 yaşında geminin dekorasyon ve inşasıyla görevlendirildi. Yürüyerek İtalya'ya gitti ve Pietro da Cortona Puget'yi orada karşıladı. Aynı kişi tarafından Roma'daki Barberini Sarayı'nın ve Floransa'daki Pitti Sarayı'nın tavanlarını süslemesi istendi.

1643'te Marsilya'ya döndü. Devasa boyutlarda savaşçı figürlerini oydu ve portrelerini resmetti. 1646'da İtalya'ya ikinci bir sefer yaptı ve Aix-en-Provence, Toulon, Cuers ve La Ciotat'nın pek çok resmini yaptı. Büyük mermerlerden Lorgues kilisesi için Bakire Meryem ve İsa'nın heykeltıraşını yaptı.

1655 ile 1657 yılları arasında Toulon'daki Hôtel de Ville'in balkonlarına karyalitler yaptı. Toulon Katedrali için mihrabın yanındaki anıtsal ahşap ikon rafları yaptı

Nicolas Fouquet, şatosu Vaux-le-Vicomte'ın Herkül'ün heykeltıraşını olsun diye Puget'yi işe aldı. Fouquet'nin 1660'ta tahttan inmesinin ardından Puget Cenova'ya taşındı. François Sublet des Noyers için Herkül Gaulois, St. Sebastian'ın heykelleri ve Santa Maria di Carignano kilisesi'nde bulunan Alexandre Sauli'yi (tahmini 1664) ve daha pek çok eser ortaya çıkardı.

Doria ailesi kilise inşa vazifesi verdi. Cenova senatosu Puget'nin konsey odası için tablolar yapmasını istedi. Sanatçının yavaş dikkatli bir şekilde resmetmesi onu ressamlıktan soğuttu ve heykeltıraşlığa olan tutkusu arttı. 1665'te yakalandığı ciddi hastalık onu fırça tutamaz hale getirdi ve hekimler resim yapmasını yasakladı.

Fakat Jean-Baptiste Colbert Puget'yi Fransa'ya davet etti ve 1669'da Toulon'daki eski işine, tersaneye döndü.

Beaufort dükü için üstlendiği cephaneler yangın nedeniyle zarar gördü. Puget'nin ümidi kırıldı ve Toulon'dan 1685'te ayrılarak Marsilya'ya döndü. Colbert tarafından işe alınan Puget, onun için çok sayıda heykeltıraş yaptı.

Milon heykelini 1682'de, Perseus ve Andromeda heykelini 1684'te tamamlandı.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]