Piyer Cemayil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Pierre Cemayel sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Piyer Cemayel (Arap: بيار الجميّل Biyâr el-Cemeyyel, 6 Kasım 1905 - 29 Ağustos 1984), Lübnanlı siyasi lider. Lübnan'ın siyasi yaşamında etkili bir yeri olan Maruni Hıristiyan Cemayel ailesinin üyesi olarak uzun yıllar Falanjist Parti'ye önderlik etmiştir.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyrut'ta St. Joseph Üniversitesi'nde eczacılık öğrenimi gördü.1936 Berlin Olimpiyat Oyunları'nda Lübnan futbol takımının kaptanlığını yaptığı sırada Nazi gençlik örgütlerinin disiplininden çok etkilendi.Lübnan'a döndüğünde Falanj adlı sağcı bir gençlik örgütü kurdu.1937'de Falanjist Parti'nin başkanlığına getirildi ve 1980'e değin bu görevi sürdürdü. Lübnan'daki Fransız manda yönetimine karşı mücadele eden Cemayel, Avrupa'daki faşist hareketlerle her türlü işbirliğinden uzak durdu.

Cemayel'in önderliğindeki parti zamanla, Lübnan'daki en büyük Hıristiyan cemaati Marunilerin siyasi örgütü durumuna geldi.Cemayel, Cumhurbaşkanı Kamil Şamun'a karşı 1958'de eski başbakanlardan Saib Salam'ın önderliğinde başlayan ayaklanma sırasında General Fuad Şihab'ın yanında yer aldı.İlk kez 1960'ta parlamentoya girdi; bunu izleyen yıllarda çeşitli bakanlıklarda bulundu. 1964 ve 1970'te cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyduysa da seçimleri kazanamadı. 1967 ertesinde Filistinliler Lübnan'ın siyasi yaşamında etkin olmaya başladıktan sonra, Falanjist Parti 1943 Ulusal Misakı'nın belirlediği yönetim yapısının başlıca savunucusu oldu.Cemayel'in önderliğindeki Falanjist milisler 1975'te Filistinlilere yönelik bir katliamla iç savaşı başlattılar. Ama Cemayel, oğlu Beşir'e göre gene de ılımlı sayılırdı.1976'da öteki sağcı Hıristiyan partilerle birlikte Lübnan Cephesi'ni kurdu; Beşir'in İsrail'le kurduğu ittifaka karşı çıkıp Suriye'yle anlaşarak Hıristiyanların savaşı kazanmasını sağladı; Beyrutun kuzeyinde askeri bakımdan güvenli geniş bir Hıristiyan bölgesioluşturulmasına çalıştı. 1980'de Falanjist Parti'nin başkanlığını Beşir Cemayel'e devrettikten sonra Nisan 1984'te Raşid Kerami hükümetinde görev aldı.