Photo-Secession

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Photo-Secession, 20. yüzyılın başında fotoğrafı bir sanat dalı olarak kabul ettirebilmek için büyük çaba sarf eden ABD'li fotoğrafçı Alfred Stieglitz öncülüğünde kurulan bir fotoğrafçılar grubu. Grupta Edward Steichen, Gertrude Kasebier, Clarence Hudson White ve Alvin Langdon Coburn gibi sanatçılar yer aldı.

Grup pek çok faaliyette bulundu. Stieglitz önderliğinde üç ayda bir yayınlanan ve önemli bir dergi olan fotoğraf dergisi Camera Work çıkarıldı, aynı zamanda gruptaki sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri Küçük Galeri (ing:Little Galleries of the Photo-Secession, Photo-Secession Galerisi ya da bulunduğu caddedeki numarasından dolayı 291 olarak da anılır) açıldı.

Grup 1910 yılında Photo-Secession üyelerinin ve başka fotoğrafçıların eserlerinden oluşan, 500'den fazla fotoğrafın yer aldığı uluslararası bir gösteri düzenledi. Gösteri büyük ses getirdi ve bu sayede fotoğrafın sanat olarak görülmesinde önemli bir adım atılmış oldu. Ancak grupta zamanla oluşan fikir ayrılıkları sebebiyle grup dağıldı.