Phlegmasia coerulea dolens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Phlegmasia coerulea dolens (phlegmasia iltihap, ateş; caeruleus/coeruleus mavi; dolere ağrı) ven trombozunun nadir görünen, ağır bir türüdür. Bu klinik tabloda, etkilenen segmentin tüm venöz yolları tıkanmıştır. Derin ven trombozu kökenli bu tablo, özellikle malinite barındıran durumlarda veya hamilelikle ilişkili olarak oluşmaktadır. Derin ven trombozu oluşumunu takiben, trombozun giderek ilerler biçimde tüm derin venöz sistemi tıkamasıyla oluşan bu tabloya arteryel vasospazmın [1] da eklenmesi ile ekstremite ödemli, soluk, ağrılı bir hal alır ve bu duruma "beyaz/soluk, ağrılı iltihap" anlamına gelen "Phlegmasia alba dolens" denir. Ancak phlegmasia alba dolens'te kollateral damarlar ya hiç tutulmamış ya da coerulea dolens'teki kadar yaygın olarak tutulmamıştır, venöz dönüş sorunlu olsa da kısmen sağlanabilmektedir. Dolayısıyla ödem, Phlegmasia coerulea dolens tablosunda daha belirgindir.[2]

Semptomlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Venöz birikime bağlı olarak ağrı ve soğukluk olur. Sert ödem ve yumuşak doku şişmeleri mevcuttur. Oksijen eksikliğine bağlı olarak siyanotik görünüm ortaya çıkar ki bu durum tablonun ismine de adını vermiştir. Tedavi sürecine alınmazsa ekstremiteyi nekroza götürür.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıbbi acildir. Trombektomi ile venöz akım yolları açılmalıdır. Doku basıncını azaltmak için fasyotomi gerekebilir. Trombotik olaydan dolayı derhal fibrinolitik tedavi verilmeli ve trombotik komplikasyonlara karşı da antikoagülan profilaksiye başlanmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]