İçeriğe atla

Philosophical Magazine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk sayının başlık sayfası

Philosophical Magazine, İngilizce yayınlanan en eski bilimsel dergilerden biridir. 1798 yılında Alexander Tilloch tarafından kurulmuştur;[1] 1822'de Richard Taylor ortak editör oldu ve o zamandan beri sürekli Taylor & Francis tarafından yayınlandı.

Erken tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Derginin adı, “doğal felsefe”nin bilimin tüm yönlerini kucakladığı bir döneme aittir. Dergide yayınlanan ilk makale "Cartwright'ın Patent Buhar Motorunun Hesabı" başlığını taşıyordu.

20. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın başlarında, Ernest Rutherford sık sık katkıda bulunan bir yazardı. Bir keresinde bir arkadaşına "Philosophical Magazine'nin gelecek sayısına dikkat etmesini; çok radyoaktif olduğunu" söyledi. Radyoaktiviteyi anlama konusundaki çalışmalarının yanı sıra, Rutherford, Hans Geiger ve Ernest Marsden'in deneylerini öne sürerekatomun nükleer modelini doğruladı ve Niels Bohr'un 1913'te dergide yayınlanan gezegen elektronları üzerine ünlü makalesine sebebiyet verdi. Rutherford'un bir başka klasik katkısı, “Hafif Atomlu α Parçacıklarının Çarpışması IV. Azotta Anormal Bir Etki "dir. Bu makale bir yıl sonra- ismini verdiği-protonun keşfedilmesi kadar önemli bir makaledir.

1978'de, dergi iki ayrı bölüme ayrıldı: Philosophical Magazine A ve Philosophical Magazine B. A Kısmında yapı, kusurlar ve mekanik özellikler üzerine yazılar yayınlanırken, B Kısmı istatistiksel mekanik, elektronik, optik ve manyetik özelliklere odaklanmıştır.

Son gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın ortasından beri, dergi yoğun madde fiziğine odaklanmış ve yer değiştirmeler, katıların mekanik özellikleri, amorf yarı iletkenler ve camlar üzerine önemli makaleler yayınlamıştır. Konu alanı geliştikçe ve araştırmayı farklı alanlara sınıflandırmak daha zor hale geldiğinden, derginin iki bölüm halinde yayınlanması artık gerekli değildi, bu nedenle 2003'te A ve B bölümleri yeniden birleştirildi. Şu anki haliyle, her yıl 12 adet Philosophical Magazine Letters sayısı ile desteklenen 36 adet Philosophical Magazine sayısı yayınlanmaktadır.

Editörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Philosophical Magazine' nin önceki editörleri John Tyndall, JJ Thomson, Sir Nevill Mott ve William Lawrence Bragg olmuştur . Dergi şu andaki editörü Edward A. Davis' tir.

Philosophical Magazine Letters[değiştir | kaynağı değiştir]

1987'de, kardeş dergi Philosophical Magazine Letters, yoğunlaştırılmış madde fiziğinin tüm yönleri üzerine kısa süreli iletişimleri hızlı bir şekilde yayınlamak amacıyla kurulmuştur. Editörleri Edward A. Davis ve Peter Riseborough' tır. Bu aylık derginin 2014 yılında 1.087 etki faktörü vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John Burnett, "Tilloch, Alexander (1759–1825)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, Sept 2004; online edn, May 2006, accessed 17 Feb 2010

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]