Philippus Cancellarius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Phillippus Cancellarius Parisiensis (d. yak 1160– ö. 26 Aralık 1236) (Fransızca: Philippe le Chancelier), Fransız teolog ve lirik Latin şairi. Paris Başdiyakozu Philippeus'un (d.1125) gayrimeşru oğlu ve güçlü bir rahip ailesinin üyesidir. Paris’te doğdu ve burada teoloji öğrenimi gördü. Göreve başladığı 1211 yılından ölümüne kadar Paris Notre Dame Katedrali’nin rektörü olarak hizmet verdi, ayrıca Noyon Başdiyakozu görevini yürüttü. Philippus o dönemde yaygın hale gelen Dilenci Tarikatlarına (Fransiskan, Dominikan, Karmelit, ... vs.) düşman olarak tanımlandı, fakat bu büyük ölçüde abartılmıştır. Ölümünden bir süre önce Fransiskan tarikatına katılmış bile olabilir.

Philippe en üretken ortaçağ lirik şairlerinden biridir. Henri d’Andeli’nin "Dit du Chancelier Philippe" adlı eserine konu olmuştur. Philippus’un en tesirli çalışması Summa de Bono’ydu.

Philippus bir şair olduğu kadar kesin olmamasına rağmen bir bestekâr da olmuş olabilir, çünkü çalışmalarından birçoğu önceden beri bilinen ezgilere uyarlanmıştır. O dönemde ilk ilahilerinden birkaçını yaratan çağının büyük bestekârı Pérotin’in birçok çalışmasına söz yazmıştır. Şiirleri Notre Dame Ekolü'ndeki çok sayıda bestekâr tarafından kullanılmış ve eserleri bu sanatsal hareket içerisinde itici bir güç haline gelmiştir.

Hicivli veya ahlaki dini çalışmalar içeren ve bazıları Carmina Burana’nın parçaları olan yaklaşık 80 şarkısı vardır. Diğer parçalar Floransa Notre Dame yazmalarında muhafaza edilmiştir. Eserlerini Latince ve ana dilinde kaleme almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Stanford Felsefe Ansiklopedisi (Stanford Encyclopedia of Philosophy) 14 Temmuz 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)