Philippe Antoine d'Ornano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Napolyon Savaşları sırasında Philippe-Antoine d'Ornano
Philippe-Antoine d'Ornano (c.1860).

Philippe Antoine d'Ornano (17 Ocak 1784 - 13 Ekim 1863) Fransız Mareşali unvanını almış olan Fransız asker ve politikacı. 1808'de Kont ilan edilmiştir. Lodovico Antonio Ornano ve Isabella Maria Buonaparte'ın çocuğu olarak dünyaya gelen d'Ornano, Napolyon Bonapart'ın ikinci dereceden kuzenidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Korsika, Ajaccio'da doğmuş, Fransız Devrim Savaşları sırasında (1798 ve 1799'da) İtalya'da görev yapmış ve daha sonra Saint-Domingue seferine katılmıştır. D'Ornano, 1805 yılından sonra ise Napolyon Savaşları'nda görev almıştır. Fuentes de Oñoro Muharabesi sırasında 5. Dragoon (süvari birliği) alayına komuta etmiş, cesur bir süvari taarruzundan sonra ise tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

Sonrasında Fransa'ya dönmüş ve 1812'de Napolyon'un Rusya Seferi'ne katılmıştır. Borodino Muharebesi'nde d'Ornano, generallik rütbesine terfi etmiştir.

1813'te Mareşal Jean-Baptiste Bessières'in ölümünün ardındansa İmparatorluk Muhafızları süvari birliğine komuta etmeye başladı. Napolyon'un Restorasyon yönetimi tarafından sürgün edildiği Elba'ya yolculuğunda Fransa'nın güneyine kadar imparatora eşlik etmiştir. 1816'da d'Ornano, Napoléon'un eski metresi olarak bilinen Marie Walewska ile evlendi - ama Walewska 1817'de doğum sırasında hayatını kaybetti. Marie Waleska'nın kalbi Paris'teki Père Lachaise Mezarlığı'ndaki d'Ornano aile mezarlığına yerleştirildi ve vücudunun geri kalanı gömülmek üzere Polonya'ya geri getirildi. (Ancak 1869'da tabutunun boş olduğu fark edilmiştir. Söylentilere göre, kalıntıları bazı nekrofiller tarafından alınmıştı.)

Kont d'Ornano soyu tek erkek çocuk olan Rodolphe-Auguste d'Ornano tarafından devam etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Restorasyon, Temmuz Devrimi ve İkinci Fransız İmparatorluğu Dönemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ornano comte empire.svg

Fransa'ya dönüşünden sonra ordudaki görevine devam etmiş, 1829'da ise Saint-Cyr Harp Akademisi'nde göreve başlamıştır. 1830'da, Temmuz Devrimi'nden sonra Tours'da bulunan 4. askeri bölük komutanlığına atandı. İki yıl sonra ise Vendée şehrinde çıkan isyanları bastırmasının ardından, seçkin soylulara verilen bir unvan olan Pairie de France ilan edildi. 1848'de sağlık nedenlerinden dolayı istifa edene kadar 14. askeri bölüğün komutanı olarak görev aldı.

1849'da d'Ornano, Ulusal Meclis'e seçildi. İkinci Fransız İmparatorluğu döneminde senator ilan edildi. 1853'te Les Invalides valisi oldu. Yetmiş yedi yaşında ise III. Napolyon tarafından Fransa Mareşalliği'ne terfi etti.

1863'te Paris'te vefat etti.  

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Biographie Gėnėrale, Tome 38, Paris 1862
  • Antoine Philippe Comte d'Ornano, Marie Walewska, "l'ėpouse polonaise de Napolėon", Paris 1937