İçeriğe atla

Phidippus audax

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Phidippus audax
mavi (erkek, üstteki) ya da yeşil (dişi, alttaki) parıltılı keliser
Biyolojik sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Salticoidea
Familya: Salticidae
Alt familya: Dendryphantinae
Cins: Phidippus
Tür: Ph. melinus
Phidippus audax
(Hentz, 1845)

Phidippus audax, Salticidae familyasından Kuzey Amerika'da yaygın ufak zararsız bir örümcek türü.

Aniden üçüncü ya da dördüncü bacak çiftini kullanarak kendi vücut uzunluğunun 50 katı bir uzaklığa sıçrayabilirler[1][2] ve çiftleşme hazırlığındayken eğer dişi çok hızlı üzerine gelirse erkek yemek olmamak için sıçrayıp kaçabilir[3]

Mavi (erkek) ya da yeşil (dişi) renkli keliserlerinden dolayı nemli normal oda sıcaklığındaki teraryumlarda da beslenirler.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1845 yılında Fransız Amerikan araknolog Nicholas Marcellus Hentz (1797–1856) tarafından Attus audax adıyla tanımlanan tür 1886 yılında Peckham & Peckham tarafından Phidippus audax adıyla revize edilmiştir.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Erginlerinin boyu 13–20 mm arasında değişir. Parlak metalik yeşil(dişi) ya da mavi (erkek) keliserleriyle dikkati çekerler

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarla ve çayırlarda yaygın olsa da, sık sık çitlerde, dış duvarlarda ve bahçelerde görülürler.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika'da yaşar.[4] Kanada'nın güneydoğusunda, Amerika Birleşik Devletleri'nin tamamına yakınında ve Orta Amerika'nın kuzeyinde yaygındır. Sonradan Hawaii ile Nikobar adalarında da yayılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ruppert, E.E., Fox, R.S., and Barnes, R.D. (2004). Invertebrate Zoology. 7. Brooks / Cole. ss. 571-584. ISBN 0-03-025982-7. 
  2. ^ "Tree of Life Web Project: Salticidae - Jumping Spiders". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012. 
  3. ^ "The Daring Jumping Spider: Phidippus audax". 10 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012. 
  4. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 3 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.