Phetsarath Rattanavongsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Prens Phetsarath Rattanavongsa (19 Ocak 1890-14 Ekim 1959), Laoslu milliyetçi ve siyasal önder. Bağımsız Laos'un kurucusu olarak kabul edilir.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Luang Prabang kralının naibi Boun Khong'un en büyük oğlu ve Souvanna Phouma'yla Souphanouvong'un ağabeyiydi. Saygon (bugün Ho Şi Min Kenti) ve Fransa'da öğrenim gördü. 1913'te Laos'a dönüşünde o sırada Fransız protektorası olan Luang Prabang'da devlet hizmetine girdi. 1919'da bürokrasinin Laoslulardan oluşan bölümünün başına getirildi. Sonraki 20 yıl boyunca Fransızların prenslik ve eyaletlere böldüğü Laos'u ülke çapında bir bürokrasi kurarak birleştirmeye çalıştı.

Fransızlar 1940-41 yıllarında, Tayland'la yaptıkları savaşın ardından aralarında Vientiane'nin de bulunduğu bazı eyaletleri Luang Prabang Krallığı'na bıraktılar ve kral naibi Phetsarath'ın başbakan olduğu, Laoslulardan oluşan bir hükümetin kurulmasına izin verdiler. Phetsarath II. Dünya Savaşı'nın sonunda Japonların Laos'tan çekilmeleri üzerine, ülkede Fransız yönetiminin yeniden kurulmasını engellemeye çalıştı ve Laos'un tek ve bağımsız bir krallık olarak birleştiğini ilan etti. Kral Sisavangvong tarafından görevden uzaklaştırıldıktan sonra, Fransızların dönüşünü destekleyen Sisavangvong'a karşı çıkan Lao Issara (Özgür Laos) hareketine katıldı. Fransızların 1946'da Laos'u yeniden işgal etmeleri üzerine Tayland'a kaçtı. Sürgündeki Lao Issara hükümetinin kuruluşuna önderlik etti ve Aralık 1946'da bu hükümetin başına geçti.

Fransızların Laoslu milliyetçilere belli ödünler vermeye başlaması, Phetsarath'la kardeşleri arasında görüş ayrılıkları doğmasına ve hareketin parçalanmasına yol açtı. Souphanouvang Viet Minh'le ittifsk kurarak komünist eğilimli Pathet Lao'yu kurdu ve silahlı direnişe devam etti. Souvanna Phouma ise Fransızlarla işbirliğine karar vererek onların desteklediği hükümetlere katıldı. Phetsarath sağcılarla solcular arasındaki iç savaşa son vermek için somut adımlar atılıncaya değin Laos'a dönmeyi reddetti. 1956'da ülkesine döndüyse de taraflar arasında çok geçmeden yeniden çatışmalar başladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Önce gelen yoktur.
Laos Başbakanı
1941 - 1945
Sonra gelen:
Phaya Khammao