Sankt-Peterburg N.A. Rimsky-Korsakov Devlet Konservatuarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Petrograd Konservatuarı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1913

St. Petersburg N.A. Rimsky-Korsakov Devlet Konservatuvarı (Rusça: Санкт-Петербургская государственная консерватория имени Н.А. Римского-Корсакова) Sankt-Peterburg'da bir müzik okuludur. 2004 yılında 275 fakülte ve 1.400 öğrenciye sahipti.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konservatuvar, Rus piyanist ve besteci Anton Rubinstein tarafından 1861'de kuruldu. 1867'de onun ayrılmasından sonra Nikolai Zaremba tarafından yönetildi. Rimsky Korsakov, 1871'de konservatuvaa katıldı ve 1944'ten beri onun ismiyle anılır hale geldi. 1887'de Rubinstein konservatuvaı geliştirmek amacıyla geri döndü. Başarısız öğrencileri çıkardı, bazı profesörlerin uzaklaştırılmasını ve derecelerinin düşürülmesini sağladı, müfredatı gözden geçirdi ve sınavları katılaştırdı.

Güncel bina, Sankt-Peterburg'da eski Bolşoy Kamenny Tiyatrosunun yerinde 1890'larda inşa edildi ve hala o tarihi tiyatronun görkemli merdiveniyle birlikte sahanlığı korunmaktadır. Şehrin isminin değişmesi gibi, konservatuvaın ismide 20. yüzyılda önce Petrograd Konservatuvarı (Петроградская консерватория) ve ardından Leningrad Konservatuvarı (Ленинградская консерватория) oldu.

Yönetici ve rektörleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli öğretmenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli öğrencileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]