Peter Roget

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Peter Mark Roget

Peter Mark Roget (ok. roje; 18 Ocak 1779 – 12 Eylül 1869) İngiliz hekim ve dilbilimci. 1852 yılında yayınladığı ünlü tesarus Thesaurus of English Words and Phrases (diğer adıyla Roget Tesarusu) ile bilinir.

Roget anısına bir levha, Edinburgh Üniversitesi.

Roget 1779 yılında Londra'da İsviçreli bir papazın oğlu olarak doğdu. Küçük yaşlardan beri zaman geçirmek için çeşitli listeler hazırlamakla uğraştı. Edinburgh Üniversitesi'nde tıp okudu. Babasını ve karısını erken yaşta kaybetti. Amcası Samuel Romilly Roget'nin gözleri önünde intihar etti. Roget ömrünün çoğunu depresyonda geçirdi ve depresyonla başa çıkmak için sözcük listeleri hazırlamaya başladı.

Bir Royal Society üyesi olan Roget tıp ve dil bilimlerinin yanında sanatla da ilgilendi. 1815 yılıda logaritmaların logaritmasını hesapmlamaya yarayan sürgülü cetveli icat etti. Bu icadı köklü ve üslü sayıların daha rahat hesaplanmasını sağlayarak, kesirli kuvvetlerin hesaplanmasını oldukça kolaylaştırdı. 1852 yılında ünlü tesarusunu yayınladı. 15.000 sözcükten oluşan bu tesarus, 6 başlıca sınıfa ayrılıyordu. Londra Üniversitesi'nin ve sonradan Royal Society of Medicine'e dönüşecek Medical and Chirurgical Society of London'ın kurulmasında önemli rol oynadı. 90 yaşında West Malvern, Worcestershire'de tatildeyken öldü ve oradaki St James's Kilisesi mezarlığına gömüldü. Roget'nin adıyla anılan tesarus günümüzde de kabul görmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Roget Tesarusu
  2. Sürgülü Cetvel