Peter Robinson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peter Robinson, 2012

Peter David Robinson (d. 29 Aralık 1948), Kuzey İrlanda'nın eski Birinci Bakanı ve Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideridir. Aktif olarak Ian Paisley'in genel başkanı olduğu Demokrat Birlik Partisi'nin kurucu üyesi oldu. 1970 yılından beri Kuzey İrlanda siyaseti içinde yer aldı.

1980 yılında Robinson DUP başkan yardımcısı Lideri seçildi. Good Friday Anlaşması'nın bir sonucu olarak Kuzey İrlanda hükümetinin yeniden kurulması ile birlikte Robinson, Belfast Doğu seçim için Yasama Meclisi (MLA) Üyesi olarak 1998 yılında seçildi. Robinson sonradan Maliye ve Bölgesel Kalkınma Bakanı olarak görev yaptı. Robinson 15 Nisan 2008 tarihinde DUP'nin rakipsiz yeni lideri olarak seçildi. 5 Haziran 2008 tarihinde Kuzey İrlanda Birinci Bakanı seçildi.

Ocak 2010 yılında, eşi İris Robinson'un karıştığı bir skandal sonrasında 2006 Kuzey İrlanda Yasası şartları altında Robinson geçici olarak İlk Bakan görevinden çekildi ve onun görevini yerine getirmek için Arlene Foster seçilmiştir. Iris Robinson'un skandal ile ilgili olarak BBC tarafından yapılan iddiaları Robinson temizledi ve ardından kendisi Birinci Bakan olarak görevine devam etti.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]