Peter Rice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peter Rice'ın yapı mühendisi olarak görev aldığı Sidney Opera Evi

Peter Rice (16 Haziran 1935 – 25 Ekim 1992), İrlandalı yapı mühendisi. Dublin’de doğan ve Louth Bölgesi’nde, 52 Castle Road, Dundalk’ta büyüyen Rice, çocukluğunu Dundalk şehri ile Gyles’ Quay ve Inniskeen’in köylerinde geçirmiştir. Queen’s University of Belfast’ta eğitim görmüş ve burada lisans derecesini elde etmiş, ardından Londra’da, Imperial College’da bir yıl geçirmiştir. Rice, 20. yüzyılın en önemli mimari eserlerinin üçünde Yapı Mühendisi olarak görev almıştır: Sydney Opera Evi (Ove Arup ile birlikte), Pompidou Merkezi ve Lloyd Binası. Rice, hem bir mühendis hem de bir tasarımcı olarak görev yapmak konusundaki doğuştan yeteneğiyle ünlenmiştir.

Asıl olarak Uzay Mühendisliği eğitimi almış fakat daha sonra İnşaat Mühendisliği’ne geçmiştir. Ove Arup & Partners tarafından işe alınan Rice’ın ilk işi Sydney Opera Evi’nin çatısıdır. 1965’te Sylvia Watson ile evlenmiş, bir erkek ve üç kız çocuk sahibi olmuştur. Cenaze töreninde Jonathan Glancey, “Rice muhtemelen yapı mühendisliğinin James Joyce’uydu. Şiirsel buluşları, kabul edilmiş fikirleri tam tersine çevirme becerisi ve titiz matematiksel ve felsefi mantığı onu günümüzün en çok aranılan mühendislerinden biri haline getirmiştir” şeklinde konuşmuştur.

Felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rice en iyi yapıların mühendis ile mimar arasında, mühendisin tarafsız bir mucit olduğu, mimarın ise yaratıcı fikirler ürettiği, ortak kararlara dayanan bir ilişkiden doğduğuna inanmıştır. Anglo Sakson mühendislik anlayışını kısıtlayıcı bulmuş, bu rolün Fransız ve İtalyan yorumlarını tercih etmiştir.