Pera (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pera
Köken Türkiye Türkiye
Tarzlar Alternatif Rock, Hardcore
Etkin yılları 2008-günümüz
Resmî sitesi [1]
Üyeler Gökhan Mandır
Hakan Ünalan
Kaya Sevinç
Arda Algan

Pera, 2008 yılında kurulmuş Türk rock grubudur.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında Gökhan Mandır ve Hakan Ünalan beraber çaldıkları grubun dağılmasıyla yollarına iki kişi olarak devam etmek isterler. Beyoğlu'nun eski adı olan Pera'nın, duyum olarak kulaklarına hoş gelmesi ve nötr tavrının müziklerini kısıtlamayacak olması sebebiyle gruba bu ismi verirler. PERA'nın Ankaralı bir grup olmasına rağmen İstanbul ile özdeşleşmiş bir ismi tercih etmesi başlarda birçok eleştiri almıştır; fakat, grup her zaman "isimlerin kişilere değil kişilerin isimlere anlam kattığı" fikrini benimsemiştir.

Müzik Anlayışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Müziğinde alternatif rock ve hardcore yapısı barındıran grup, şarkı sözlerinde de bu türlerin taşıdığı genel tavrı koruyarak oluşturduğu besteleri kaydetme kararı almıştır. Parçaların söylemleri sebebiyle de sosyal sorumluluk sahibi organizasyonlarda birçok kez yer almışlardır.

Bu süre zarfında birçok müzisyenle çalışan PERA, 2010 yılında başladıkları kayıtlar sırasında - aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü üstlenen, Crossfire'dan Kaya SEVİNÇ'in de gruba dahil olmasıyla birlikte bu albümün kayıtlarını 2011 yılı içerisinde tamamladı. İlk albümlerine, herkesin içten içe daha güzel bir dünya arayışı içinde olduğunu düşünerek "Bir Başka Dünya" ismini verdi.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir yandan da Türkiye'nin çeşitli illerinde ve üniversite festivallerinde sahne alan PERA, 12 şarkının yer aldığı "Bir Başka Dünya" isimli ilk albümünü Çimen's etiketiyle 27.04.2012 tarihinde, 14 şarkının yer aldığı ''Giz'' albümünü de Dokuzsekiz Müzik etiketiyle 09.12.2013 tarihinde müzik severlerle buluşturmuştur.