Pentomino

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir pentomino, dikgen bağıntısıyla (Greek πέντε / pente) beş eşleşik kareden ibaret bir polyomino'dur. Zeka ve strateji oynudur.

Amaç bu 12 farklı parçayı kullanarak 6x10, 5x12, 4x15, 3x20'luk dikdörtgen platformları tam olarak doldurmaktır.ABD de yaşayan Solomon w. golomb tarafından bulunmuştur . Bu oyunda amaç kareleri birleştirmektir. Katamino görsel algı, uzaysal algı, dikkat-konsantrasyon ve azmetme becerilerini geliştirir. 3-99 yaş arası tüm oyuncuların keyifle oynayabileceği bu oyunda 36057 kombinasyon vardır. Ömür boyu oynanabilmesi için ahşap malzemeden yapılmıştır. 5 adet karenin birleştirilmesiyle oluşturulabilecek farklı şekillerin hepsine pentomino denir. Bir pentominonun döndürülmesi ve/veya ters çevrilmesi ile elde edilen şekiller de aynı pentominodur ve birden fazla sayılmaz. Toplam 12 adet pentomino elde edilebilir. Her pentomino bir harfle gösterilir: F, I, L, P, N, T, U, V, W, X, Y, Z.ridir.

Öğrenme alanı geometridir. Tek kişilik oynanabileceği gibi yarışma gibi birden fazla kişiyle süre tutularak da oynanabilir.