Pencere (bilgisayar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir pencerenin temel elemanları. Pencere dekorasyonu, işletim sistemi seviyesinde çalışan pencere yöneticisi tarafından çizilir. Pencere içeriği ise uygulama yazılımı tarafından oluşturulur.

Bilgisayarda pencere, bir grafiksel kontrol bileşenidir. Programa ait grafiksel kullanıcı arayüzünü içeren ve bir pencere dekorasyonuyla çerçevelenen görsel bir alandan oluşur. Genellikle diğer pencereler ile üst üste gelebilen, dikdörtgen şekline sahiptir. Çıktıyı göstermek için bir veya daha fazla işleme giriş izni verebilir.[1]

Pencereler öncelikle işaretçilerle işlenebilen grafiksel ekranlarla ilişkilidir. Sadece metinden oluşan ekranlar ayrıca pencereleri destekleyebilir (örneğin Emacs). Metinsel pencereler genellikle klavye tarafından kontrol edilebilirken bazen de fareye yanıt verebilir. Grafiksel kullanıcı arayüzleri, ana bileşenleri ekran sunucusu (örneğin X11) ve pencere yöneticilerinden oluşan pencere sistemini kullanır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Epiphany'deki GTK+ iletişim kutusunun ekran görüntüsü.

Fikir, Stanford Araştırma Ensitüsü'nde geliştirildi. Eski sistemler çoklu pencereleri desteklemekteydi ancak aralarındaki sınırları belirtmenin (pencere kenarlıkları, başlık çubuğu vb.) belli bir yolu yoktu. Araştırma, Xerox Corporation'ın Palo Alto Araştırma Merkezi'nde (PARC) devam etti. 1980'lerde PARC'ta pencere, ikon, menü ve işaretçi anlamına gelen WIMP terimi icat edildi.

Apple o zamanlarda PARC ile birlikte çalıştı. Apple burada PARC'ın arayüzü tabanlı bir arayüz geliştirdi ve ilk olarak Apple'ın Lisa ve sonraki Macintosh bilgisayarlarında kullandı. Microsoft bu tarihte Mac için ofis yazılımları geliştiriyordu. Bazılarına göre, Microsoft'un bunu piyasaya sürmeden önce Apple'ın işletim sistemine erişim sağladığına ve böylece Microsoft Windows olarak adlandırılacak olan pencere sistemi tasarımının etkilendiğine inanılıyor.[2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pencereler masaüstü denilen bir düzlemde sıralanmış, iki boyutlu nesnelerdir. Modern ve tam özellikli bir pencere sisteminde yeniden boyutlandırma, taşıma, gizleme, geri yükleme ve kapatma özellikleri bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A History of the GUI (part 3)". 5 Mayıs 2005. 17 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2018. 
  2. ^ "A History of the GUI (part 5)". 5 Mayıs 2005. 18 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2018.