Pehr Löfling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İspanya'nın Cadiz şehrinde, Pehr Löfling anısına asılan plaket.

Pehr Löfling (31 Ocak 1729 - 22 Şubat 1756), İsveçli botanikçi ve Carl Linnaeus'un öğrencisi. Bitkibilim mahlası Loefl.'dir.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Löfling, İsveç'in Gävle kentindeki Tolvfors Bruk'ta doğdu. Carl Linnaeus'un ders verdiği Uppsala Üniversitesi'nde okudu. İspanyol büyükelçisi Linnaeus'tan İspanya'nın Amerika'daki sömürgelerinde görev yapması için bir botanikçi seçmesini istediğinde, ona Loefling'in adını verdi. 1751'de İspanyolca öğrenmek için İspanya'ya gitti ve ardından Şubat 1754'te diğer bilim adamlarıyla birlikte Güney Amerika'ya gitti. Cumana'daki (şimdi Venezuela) doğa tarihi bölümünün başına geçti ve yanına yardımcı olmaları için iki genç İspanyol doktor verildi. Çok erken yaşta, San Antonio de Caroni'de (Ciudad Guayana, Venezuela) öldü. Ölümü, doğa tarihi ve özellikle botanik için büyük bir kayıp olarak kabul edildi. Linnaeus, onun kaybının onarılamaz olduğuna inanıyordu. Ölümünden sonra bulunan Löfling'in el yazmaları, yardımcısı olan iki doktor tarafından korunmuştur.

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

1753'te Linnaeus, İspanya ve İspanya'nın Amerika'daki sömürgelerinde yetişen Caryophyllaceae familyasına bağlı Loeflingia cinsini onuruna adlandırdı.[2] 1923 yılında, Thomas Archibald Sprague, Güney Amerika'da görülen Lythraceae familyasına bağlı Pehria cinsine onun adını verdi.[3]

Ciudad Guayana, Venezuela'daki Löefling Parkı, onun adını taşımaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IPNI". 10 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2021. 
  2. ^ "Loeflingia L. | Plants of the World Online | Kew Science". Plants of the World Online (İngilizce). 15 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2021. 
  3. ^ "Pehria Sprague | Plants of the World Online | Kew Science". Plants of the World Online (İngilizce). 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2021.