Pedro Madruga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pedro Madruga
Pedro Álvarez de Sotomayor
Caminha kontu
Babası Fernán Yáñez de Sotomayor
Annesi Constança Gonçalves
Doğum 1430
Pontevedra
Ölüm 1486
Alba de Tormes
Dini Katolik
Sotomayor Kalesi, Sotomayor ailesinin ikamet yeri

Pedro Alvarez de Sotomayor, Caminha Kontu, halk arasında Pedro Madruga olarak tanınır (c 1430 -. 1486), Ortaçağ Galiçyasında en önemli figürlerinden biri ve tipik bir Avrupa feodal şövalyesine örnektir.

Pedro Madruga Sotomayor soyundan gelen Fernán Yáñez ile Ribadavia Kontesinin kız kardeşinin gayrimeşru ilişkisinden oldu. Çok erken yaşta yurtdışına çıktı. Babasının hiçbir meşru varisi olmadan ölümünden sonra ailenin toprakları, kaleleri ve surlarının miras aldı.

Başlangıçta sadece Sotomayor ailesinin mülklerine sahipti. Kastilya Kralı Henry IV (1455-1474) döneminde Pedro Madruga hem kaba kuvvet, yaptırım ve siyasi oyun hem de döviz alış ve satışı yoluyla kendi zenginliğini arttırdı.

1467 yılında Pontevedra, Vigo ve Redondela şehirlerinde Henry IV'ün otoritesini icar eden konuma geldi. Sonuç olarak o, bu şehirler üzerinde fiili yargı yürütülen Santiago piskoposu Alonso Fonseca II ile çatışmaya girdi. Ayrıca Tui şehrinde yetkisini kullanmak istemesi üzerine kilise ile olan ilişkileri daha da kötüleşti. Sonuçta, bu çatışmada onun lehine karar verildi ve Tui ile Bayona Baronu seçildi ve Mareşalliğe getirildi.

İrmandiya İsyanı sırasında arkadaşı Portekiz Kralı V. Afonso'nun ülkesine kaçtı. Portekiz'den, karşı saldırıyı Alonso Fonseca II ile birlikte düzenledi. 1470 yılında Pedro Madruga, Fonseca ve Juan Pimentel ile birlikte üç taraftan saldırılarak Galiçya'daki isyanı bastırdı. Bu olaydan sonra Pedro Galiçya soyluları arasında seçkin bir konum işgal etti ve mülklerini arttırmak için fırsat yakaladı. 1475 yılında Portekizli kralın da desteğiyle gücünün zirvesine ulaştı ve Galiçya'da feodal gücü tekeline aldı.

Bir teoriye göre[1], Kristof Kolomb ve Pedro aynı kişidir. 1486 yılında Pedro eski düşmanlarından gizlenmek için Katolik Hükümdarlar ile kendisi arasındaki bir anlaşma ile söylenti yayılmış olduğu düşünülmektedir. Pedro'nun 1486 yılından sonra hayatta olduğuna ve Pedro'nun oğlu ile Kolomb'un oğlunun aynı kişi olduğuna dair kayıtlar vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]