Pedro Madruga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pedro Madruga
Pedro Álvarez de Sotomayor
Caminha kontu
Doğum1430
Pontevedra
Ölüm1486
Alba de Tormes
BabasıFernán Yáñez de Sotomayor
AnnesiConstança Gonçalves
DiniKatolik
Sotomayor Kalesi, Sotomayor ailesinin ikamet yeri

Pedro Alvarez de Sotomayor, Caminha Kontu, halk arasında Pedro Madruga olarak tanınır (c 1430 -. 1486), Orta Çağ Galiçyasında en önemli figürlerinden biri ve tipik bir Avrupa feodal şövalyesine örnektir.

Pedro Madruga, Sotomayor soyundan gelen Fernán Yáñez ile Ribadavia Kontesinin kız kardeşinin gayrimeşru ilişkisinden oldu. Çok erken yaşta yurtdışına çıktı. Babasının hiçbir meşru varis bırakmadan ölümünden sonra ailenin toprakları, kaleleri ve surlarınını miras aldı.

Başlangıçta sadece Sotomayor ailesinin mülklerine sahipti. Kastilya Kralı IV. Henry (1455-1474) döneminde Pedro Madruga hem kaba kuvvet, yaptırım ve siyasi oyun hem de döviz alış ve satışı yoluyla kendi zenginliğini arttırdı.

1467 yılında Pontevedra, Vigo ve Redondela şehirlerinde VI. Henry'nin otoritesini icar eden konuma geldi. Sonuç olarak bu şehirler üzerinde fiili yargı yetkisini yürüten Santiago piskoposu Alonso Fonseca II ile çatışmaya girdi. Ayrıca Tui şehrinde yetkisini kullanmak istemesi üzerine kilise ile olan ilişkileri daha da kötüleşti. Sonuçta bu çatışmada onun lehine karar verildi ve Tui ile Bayona Baronu seçildi ve Mareşalliğe getirildi.

Büyük İrmandinya İsyanı sırasında arkadaşı Portekiz Kralı V. Afonso'nun ülkesine kaçtı. Portekiz'den, karşı saldırıyı Alonso Fonseca II ile birlikte düzenledi. 1470 yılında Pedro Madruga, Fonseca ve Juan Pimentel ile birlikte üç taraftan saldırırarak Galiçya'daki isyanı bastırdı. Bu olaydan sonra Pedro, Galiçya soyluları arasında seçkin bir konum işgal etti ve mülklerini arttırmak için fırsat yakaladı. 1475 yılında Portekizli kralın da desteğiyle gücünün zirvesine ulaştı ve Galiçya'da feodal gücü tekeline aldı.

Bir teoriye göre,[1] Kristof Kolomb ve Pedro aynı kişidir. 1486 yılında Pedro eski düşmanlarından gizlenmek için Katolik Hükümdarlar ile kendisi arasındaki bir anlaşma ile söylenti yayılmış olduğu düşünülmektedir. Pedro'nun 1486 yılından sonra hayatta olduğuna ve Pedro'nun oğlu ile Kolomb'un oğlunun aynı kişi olduğuna dair kayıtlar vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]