Peçiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
bir paçisi masası

Peçiç (Hintçe: paçisi), karelere ayrılmış haç biçimli bir tahta üstünde, karşılıklı iki eşten dört kişiyle oynanan oyun. Hindistan'ın ulusal oyunu olarak kabul edilir. Bazı kuralları damayı andıran eski bir oyundur.


Oyun, zar yerine atılan altı tane denizkabuğuna göre taşları belirli bir yol izleyerek ilerletmeye dayanır. Oyuncular deniz kabuklarını yere atar, açık taraflarının alta, üste, yana gelmesine göre taşlar ilerletilir. Her oyuncunun ayrı renkle boyanmış tahta parçalarından oluşan dört taşı vardır. Başlangıçta tahtanın ortasında duran taşlar, önce oyuncuya yakın kenara, sonra sağdan sola doğru ilerleyerek tahtanın çevresini dolanır ve yeniden ortaya döner. Bu dönüşü ilk tamamlayan ikili oyunu kazanır.

Tahta üstündeki işaretli karelere “kale” denir; bu kaleye giren taşlar alınamaz. Bir kaleyi elinde tutan taraf öteki taşlarını kareden geçirebilir; karşı tarafın taşları ise geçemez. Taraflar, rakiplerinin kale dışındaki karelerde duran taşlarını alabilir ve bunları oyuna yeniden başlamak üzere ortaya gönderebilir. Oyunda kullanılan taşlara Peçiç taşı denir. Hindistan'da paçisi adıyla bilinen oyun Türkiye'de (Gaziantep ve Kilis) peçiç adıyla tanınır, denizkabuğu yerine boncuk kullanılır.

Bezden artı şeklinde dikilerek hazırlanan peçiçte "Bağ" olarak adlandırılan x işaretli yerler, resimdeki Hint peçicindeki yerlerden farklıdır. Altı tane boncuk (Göksun'da deve bonuğu olarak bilinir) ile oynanır. Farklı renklerden iki takımda dörder taneden toplam sekiz tane taş vardır.

Kabuklardan 1 tanesi kapalı, beş tanesi açık ise "Oniki", iki tanesi kapalı ise "İki", üç tanesi kapalı ise "Üç", dört tanesi kapalı ise "Dört", beş tanesi kapalı ise "Yirmibeş", altı kabuğun tamamı kapalı ise "On", altı kabuğun tamamı açık ise "Sekiz" sayısı olarak adlandırılır. Oniki ve yirmibeş için ayrıca "Peng" denilen ilave bir fazlası oynanır. Oyuna başlayabilmek için mutlaka oniki veya yirmibeş sayısının gelmesi gerekir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]