Payitaht: Abdülhamid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Payitaht "Abdülhamid"
Format Televizyon Dizisi
Tür Tarih
Kurgu
Senarist Osman Bodur
Uğur Uzunok
Yönetmen Serdar Akar
Başrol Bülent İnal
Özlem Conker
Selen Öztürk
Can Sipahi
Akın Akınözü
Ezgi Eyüboğlu
Hakan Boyav
Saygın Soysal
Umut Kurt
Bahadır Yenişehirlioğlu
Barkan Şal
Gözde Kaya
İbrahim Kendirci
Kaan Turgut
Ali Nuri Türkoğlu
Besteci Yıldıray Gürgen
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 19
Yapım
Yapımcı Yusuf Esenkal
Serdar Öğretici
Mekân İzmit
Görüntü Yönetmeni Sami Saydan
Gösterim süresi 130-150 dakika
Yapım şirketi ES Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 24 Şubat 2017
Durumu Devam ediyor
Kronoloji
İlişkili programlar Filinta

Payitaht "Abdülhamid", yapımını Filinta dizisinin yapımcısı ES Film'in üstlendiği, yönetmenliğini Serdar Akar'ın, senaristliğini Uğur Uzunok'un yaptığı tarihi-kurgu türünde dizidir. TRT 1'de yayınlanan dizi, 34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in saltanatının son 13 yılında (1896-1909) geçmektedir.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih 1896. Sultan Abdülhamid'in saltanatının 20. yılıdır. Abdülhamid, içeride başta Jön Türkler olmak üzere çeşitli muhaliflerle, dışarıda ise başta İngiltere olmak üzere Avrupalı devletler ile mücadele etmektedir. Diğer yandan devletinin bir arada olmasını ve parçalanmasını önlemek için büyük çaba göstermekte, Filistin ve kutsal toprakları korumak için dış güçlere karşı mücadele vermektedir.

Tarihsel hatalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehter[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, Sultan Abdülhamid’in Cuma selâmlığına gidişini gösteren bir sahne ile başlıyor, fonda mehter çalıyor, daha sonra fesli ve üniformalı saray müzisyenleri zurnalarla ve nakkarelerle padişahın huzurunda yine mehter musikisi icra ediyorlardı. O devirde mehter yoktu. İkinci Mahmud’un 1826’da Yeniçeri Ocağı’nı kaldırması ile beraber tarihe mâlolan mehter Askerî Müze Müdürü Muhtar Paşa tarafından 1911’de, yani Sultan Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden iki sene sonra ihya edilmiş; ilk askerî mehter takımı 1917’de, Enver Paşa’nın yayınladığı talimatname ile kurulmuştu. Abdülhamid’in iktidar senelerinde mehter değil, sadece saray bandosu vardı ve bu bando alaturka değil, Batı Musikisi eserlerini icra ederdi.[2]

Büyük temennâ[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet erkânı, resmî merasimlerde tahtında oturan padişahın önüne tek tek gelir, hükümdarı önce “büyük temennâ” denen şekilde selâmlar, tahtın yanında ayakta duran mabeyincinin tuttuğu saçağı ellerine alıp öper gibi yaptıktan sonra bırakır, yine bir “büyük temennâ” ettikten sonra geri geri gider ve aynı selâmlamayı bir başka devlet adamı yapardı. Tahtın önünde ne dizide olduğu gibi sopaya bağlı bir püskül dururdu, ne de o püskülü öpme âdeti vardı.[2]

Telâffuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu’nun resmî adı “Devlet-i Aliyye”dir ve “Aliyye” kelimesinin başındaki “A”, kısa okunur. Ama “Aliyye”, dizide uzatılıp çekiliyor, “Âliyye” oluyor, yani devletin ismi yanlış telâffuz ediliyor. “Abdülkadir”in ortasındaki “a”nın uzun okunması gerektiği halde kısaltılıp azınlık şivesi gibi bozuk telâffuzu da bir diğer hata.[2]

Saray sofrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Padişahlar tarih boyunca yemeklerini tek başına yemişler, arada bir-iki istisna olmuş, Sultan Hamid sofraya bazen hanımlarından Müşfika Kadın Efendi ile oturmuştu. Ama bütün hanımların, mahdum beyin, yani bir şehzadenin iştirak ettiği, etrafta cariyelerin koşuşturduğu ve zengin köy sofrasını andıran kalabalık bir kahvaltı, sadece Yıldız’da değil, Osmanlı’nın hiçbir sarayında asla mevcut olmamıştı.[2]

Hükümdara hitap[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir şehzadenin hükümdara “Efendimiz” yahut samimî anlarda “Pederim” diye hitap etmek yerine “Baba, babacığım” diyebilmesi mümkün değildi.[2]

Yazım hataları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bazı sahnelerinde eski harflerle olan ve senaryo gereği gösterilen resmî belgelerin, mektupların, haritaların, vesaire evrakın neredeyse tamamının imlâsı yanlış. Meselâ, başında “ayın” olması gereken “arz”ı “elif”, son harfi “he” olan “kara”yı da yine “elif” ve sonuna “he” konan “Harbiye”yi de aynı şekilde “elif” ile yazıldı; hattâ son hecesinde “elif”in bulunmadığı “nezaret”e de “elif” çekildi ve bu sıkça tekrarlandı. Son harfi “ye” olan “Çorlu” “vav” ile, “çürlü”, yani “hasta” yapıldı; hükümetten gelen bir resmî yazı hazırlanırken de üst tarafına İstiklâl Marşı’nın ilk mısralarındaki kelimeler monte edildi. Osmanlı Türkçesinin yazımındaki buna benzer yanlışların yanı sıra, Fransızca “journal”, yani “gazete” kelimesi “gazeteci” diye tercüme edildi ve “gazete” sözcüğü “gazetecilik” hâline gelip “journaliste” diye yazıldı.[3]

İngiliz elçiye tokat[değiştir | kaynağı değiştir]

O dönemde Abdülhamid'in elçiye tokat atması değil, Rus konsolos Rostkofski'nin Halim adındaki Türk askerini kırbaçlaması gündemdeydi. Manastır kentinde Türk askerini kırbaçlayan Rus konsolosu nöbetçi asker vurarak öldürmüştü.

Manastır’da alelâcele toplanan askeri mahkeme hem Halim’in, hem de olay sırasında karakolun dışında bulunan bir diğer askerin idamlarına karar vermişti. Halim’in suçu "cinayet", öteki neferin kabahati de "cinayete mâni olmamak" idi ve cezalar Ruslar’ın gönlünü almak için hemen infaz edilmişti. O dönemde bu idama karşı olan askerler de tutuklanmıştı.

Enver Paşa ve Kâzım Karabekir'in hatıralarında yer verdiği bu olayın, Abdülhamid döneminin anlatılmayan bölümlerinden olduğuna dikkat çekiliyor.[4]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Oyuncu Rol aldığı bölümler Tanıtım
II. Abdülhamid Bülent İnal 1- 1842'de doğmuştur. Babası Abdülmecid'dir. Annesini on yaşındayken kaybeder. Tutumludur. Bu tutumlu hali, tahta çıktığında saray masraflarını kısarak büyük bir maddi dönüşüm yaratmasını sağlar.
Bidâr Kadınefendi Özlem Conker 1- Sultan Abdülhamid'in eşi, Şehzade Abdülkadir'in annesidir. Sarayda sözü geçen, otoriter, eğitimli ve kültürlü biri olmasının yanı sıra sözüne itibar edilen biridir.
Fatma Pesend Hanım Zeynep Özder 4- Sultan Abdülhamid'in eşidir,aynı zamanda hamiledir.
Seniha Sultan Selen Öztürk 1- Sultan Abdülhamid'in kız kardeşidir. Akıllı ve kurnazdır. Hırslı ve cesur yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Devletin gelenek ve kaidelerine bağlıdır. Ağabeyi Sultan Abdülhamid'i çok sevse de Osmanlı Hanedanı'nın devamı onun için daha önemlidir.
Theodor Herzl Saygın Soysal 1- 1860 yılında Budapeşte'de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Her şeyini Yahudi devleti için feda edebilir. Hızlı, açık sözlü ve planlayıcıdır. Kararlarını hemen uygular, hatasından kolay kolay dönmeyen bir karaktere sahiptir!
Mahmud Paşa Hakan Boyav 1- Son derece hırslı bir Osmanlı paşası! Yıllar önce Sultan Abdülhamid'e karşı yapılan bir darbe girişimine adı karışsa da, Abdülhamid onu affetmiştir. Hırsları için yapamayacağı şey yoktur!
Şehzade Abdülkadir Can Sipahi 1- Sultan Abdülhamid'in oğlu! Asi bir kişiliğe sahiptir. Babası Sultan Hamid ona ne kadar nasihat etse de o yine bildiğini okur. Başladığı her iş kötü biter. Siyasetle ilgilenmeyi sever.
Prens Sabahaddin Kaan Turgut 1- Seniha Sultan ve Mahmud Paşa'nın oğludur. Dönemin önde gelen entelektüellerinden evde özel eğitim gördü ve bir Batılı gibi yetiştirildi. Babası gibi hürriyet sevdalısıdır ve ona göre Osmanlı'nın kaderi Batı'dadır. Hürriyet için yapamayacağı hiçbir şey yoktur.
Kolağası Celal Umut Kurt 1-9 Nişancılık konusunda usta, silahları oldukça iyi kullanmaktadır. Düşündüğü tek şey ise devletin bekası ve sultanın var olmasıdır. İhanet kelimesi hayatının hiçbir yerinde yoktur! Sultana karşı yapılabilecek her ihaneti önlemek için ant içmiştir.
Melike (Ahsen) Ezgi Eyüboğlu 1- Son derece duygusal bir Balkan güzeli. Zeki, alçak gönüllü ve iyi niyetlidir. Geçirdiği bir kaza sonucu hafızasını kaybetmiştir ve geçmişini hatırlamak en büyük gayesi olmuştur.
Yusuf İbrahim Kendirci 1- Ömer'le aynı sokakta doğup büyümüştür. 13 yaşında ailesini kaybedince Ömer'in ailesinin yanına yerleşmiştir. Ömer ile beraber mücadele için yeminlidir. Ancak zaafları yüzünden Ömer ile karşı karşıya gelebilir.
Ömer Akın Akınözü 1- Cesur, atılgan ve korkusuzdur. Sokaklara hakimdir. Devleti ve milleti onun yumuşak karnıdır. Çok iyi silah kullanır ve dövüşür.
Fehime Sultan Elif Özkul 1- 33. Osmanlı Sultanı V. Murad'ın kızıdır. Sultan Abdülhamid'in tahttan indirilip yerine V. Murad'ın geçirilmesi girişimleri nedeniyle Çırağan Sarayı'nda göz hapsinde tutulmaktadır.
Hatice Sultan Gözde Kaya 1- V. Murad'ın kızıdır. Sultan Abdülhamid'in tahttan indirilip yerine V. Murad'ın geçirilmesi girişimleri nedeniyle Çırağan Sarayı'nda göz hapsinde tutulmaktadır. İntikam duygusu kuvvetlidir.
Hiram Berkan Şal 1- Payitahta Vatikan tarafından gönderilmiş bir papaz! Aslında papazdan çok ajan. İlk cinayetini 4 yaşında işledi. Oldukça kurnazdır. Onun için her cinayet Tanrı'ya bir adak demektir. Abdülhamid'e suikast girişiminde bulunmuş fakat başaramamıştır. Abdülhamit'e bağlanarak onun yeni hafiyesi olmuştur.
Tahsin Paşa Bahadır Yenişehirlioğlu 1- 13 yaşından beri ömrünü devletine adadı! Yeteneği ve dürüstlüğü ile Mabeyn Başkatipliğine yükselmiştir. Devlet-i Aliyye, onun için Sultan Abdülhamid demek!
Emanuel Karasu Ali Nuri Türkoğlu 2- Jön Türkler'in tanınmış üyelerindendir. Tanınmış bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubudur. Osmanlı Devleti'nde masonik faaliyetlerin öncüsüdür. Türkiye'deki değişik Musevi kuruluşlarının işbirliği yapması için çalışmıştır.
Aleksandr İsrail Parvus Kevork Malikyan 18- Global Monarşi'nin veziri olan bir devrimcidir. Melike ve Samir'in babası Efraim Efendi'yi öldürtmüştür. Herzl'e İsrail'in kurulmasında finansal destek vermekte.
Samir Emre Kentmenoğlu 1-9 Hafızasını kaybetmiş olan Melike'nin abisidir, gazetecidir. Sonuna kadar muhaliftir ve anarşisttir. Sultan Hamid'den babasının intikamını almak için payitahta gelmiştir. Ancak onun için intikam öldürerek değil, yazarak alınır!

Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Sezon finali Yayın yılı Kanal
1.Sezon Cuma 20.00 24 Şubat 2017 17 1-17 23 Haziran 2017 2017 TRT 1
2.Sezon Cuma 20.00 29 Eylül 2017 2 18- 2017-2018 TRT 1

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm no Yönetmen Senarist Kanal Yayın Tarihi

1. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 24 Şubat 2017

2. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 3 Mart 2017

3. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 10 Mart 2017

4. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 17 Mart 2017

5. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 24 Mart 2017

6. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 31 Mart 2017

7. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 7 Nisan 2017

8. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 21 Nisan 2017
9. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 28 Nisan 2017
10. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 5 Mayıs 2017
11. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 12 Mayıs 2017
12. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 19 Mayıs 2017
13. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 26 Mayıs 2017
14. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 2 Haziran 2017
15. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 9 Haziran 2017
16. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 16 Haziran 2017
17. Bölüm Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 23 Haziran 2017

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]