Payitaht: Abdülhamid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Payitaht "Abdülhamid"
Format Televizyon Dizisi
Tür Tarih
Kurgu
Senarist Osman Bodur
Uğur Uzunok
Yönetmen Serdar Akar
Başrol Bülent İnal
Özlem Conker
Selen Öztürk
Can Sipahi
Akın Akınözü
Ezgi Eyüboğlu
Hakan Boyav
Saygın Soysal
Umut Kurt
Bahadır Yenişehirlioğlu
Barkan Şal
Gözde Kaya
İbrahim Kendirci
Kaan Turgut
Ali Nuri Türkoğlu
Besteci Yıldıray Gürgen
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 7
Yapım
Yapımcı Yusuf Esenkal
Serdar Öğretici
Mekân İzmit
Görüntü Yönetmeni Sami Saydan
Gösterim süresi 130-150 dakika
Yapım şirketi ES Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 24 Şubat 2017
Durumu Devam ediyor
Kronoloji
İlişkili programlar Filinta

Payitaht "Abdülhamid", yönetmenliğini Serdar Akar'ın, senaristliğini Uğur Uzunok ve Osman Bodur'un yaptığı tarihi-kurgu türünde dizidir. TRT 1'de yayınlanan dizi, 34. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in saltanatının son 13 yılında (1896-1909) geçmektedir.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih 1896. Sultan Abdülhamid'in saltanatının 20. yılıdır. Sultan Abdülhamid bu 20 yılda devletini başarıyla idare etmektedir. İçeride Siyonistler, masonlar ve hürriyetçiler ile, dışarıda ise başta İngiltere olmak üzere, Avrupalı devletler ile mücadele etmektedir. Diğer yandan devletinin bir arada olmasını ve parçalanmasını önlemek için büyük çaba göstermektedir. Filistin ve kutsal toprakları korumak için dış güçlere büyük mücadele vermektedir. Sultan Abdülhamid'in tek gayesi hilafetin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kıyamete dek devam etmesidir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Oyuncu Rol aldığı bölümler Tanıtım
II. Abdülhamid Bülent İnal 1- 1842'de doğmuştur. Babası Abdülmecid'dir.Annesini on yaşındayken kaybeder. Tutumludur. Bu tutumlu hali,tahta çıktığında saray masraflarını kısarak büyük bir maddi dönüşüm yaratmasını sağlar..
Bidâr Kadınefendi Özlem Conker 1- Sultan Abdülhamid'in eşi, Şehzade Abdülkadir'in annesidir! Sarayda sözü geçen, otoriter,eğitimli ve kültürlü biri olmasının yanı sıra sözüne itibar edilen biridir.
Fatma Pesend Hanım Zeynep Özder 4- Sultan Abdülhamid'in eşidir,aynı zamanda hamiledir.
Seniha Sultan Selen Öztürk 1- Sultan Abdülhamid'in kız kardeşidir. Akıllı ve kurnazdır. Hırslı ve cesur yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Devletin gelenek ve kaidelerine bağlıdır. Ağabeyi Sultan Abdülhamid'i çok sevse de Osmanlı Hanedanı'nın devamı onun için daha önemlidir.
Theodor Herzl Saygın Soysal 1- 1860 yılında Budapeşte'de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Her şeyini Yahudi devleti için feda edebilir. Hızlı, açık sözlü ve planlayıcıdır. Kararlarını hemen uygular,hatasından kolay kolay dönmeyen bir karaktere sahiptir!
Mahmud Paşa Hakan Boyav 1- Son derece hırslı bir Osmanlı paşası! Ona göre devlet batıya teslim edilmeli. Yıllar önce Sultan Abdülhamid'e karşı yapılan bir darbe girişimine adı karışsa da,Abdülhamid onu affetmiştir. Hırsları için yapamayacağı şey yoktur!
Şehzade Abdülkadir Can Sipahi 1- Sultan Abdülhamid'in oğlu! Asi bir kişiliğe sahiptir. Babası Sultan Hamid ona ne kadar nasihat etse de o yine bildiğini okur. Başladığı her iş kötü biter. Siyasetle ilgilenmeyi sever.
Prens Sabahaddin Kaan Turgut 1- Seniha Sultan ve Mahmud Paşa'nın oğludur. Dönemin önde gelen entelektüellerinden evde özel eğitim gördü ve bir batılı gibi yetiştirildi. Babası gibi hürriyet sevdalısıdır ve ona göre Osmanlı'nın kaderi Batı'dadır. Hürriyet için yapamayacağı hiçbir şey yoktur.
Kolağası Celal Umut Kurt 1-9 Nişancılık konusunda usta,silahları oldukça iyi kullanmaktadır.Düşündüğü tek şey ise devletin bekası ve sultanın var olmasıdır. İhanet kelimesi hayatının hiçbir yerinde yoktur! Sultana karşı yapılabilecek her ihaneti önlemek için ant içmiştir.
Melike (Ahsen) Ezgi Eyüboğlu 1- Son derece duygusal bir Balkan güzeli.Zeki,alçak gönüllü ve iyi niyetlidir. Geçirdiği bir kaza sonucu hafızasını kaybetmiştir ve geçmişini hatırlamak en büyük gayesi olmuştur.
Yusuf İbrahim Kendirci 1- Ömer'le aynı sokakta doğup büyümüştür. 13 yaşında ailesini kaybedince Ömer'in ailesinin yanına yerleşmiştir. Ömer ile beraber mücadele için yeminlidir. Ancak zaafları yüzünden Ömer ile karşı karşıya gelebilir.
Ömer Akın Akınözü 1- Cesur,atılgan ve korkusuzdur. Sokaklara hakimdir. Devleti ve milleti onun yumuşak karnıdır. Çok iyi silah kullanır ve dövüşür.
Fehime Sultan Elif Özkul 1- 33. Osmanlı Sultanı V. Murad'ın kızıdır. Sultan Abdülhamid'in tahttan indirilip yerine V. Murad'ın geçirilmesi girişimleri nedeniyle Çırağan Sarayı'nda göz hapsinde tutulmaktadır.
Hatice Sultan Gözde Kaya 1- 33. Osmanlı Sultanı V. Murad'ın kızıdır. Sultan Abdülhamid'in tahttan indirilip yerine V. Murad'ın geçirilmesi girişimleri nedeniyle Çırağan Sarayı'nda göz hapsinde tutulmaktadır. İntikam duygusu kuvvetlidir.
Hiram Berkan Şal 1- Payitahta Vatikan tarafından gönderilmiş bir papaz! Aslında papazdan çok ajan. İlk cinayetini 4 yaşında işledi. Oldukça kurnazdır. Onun için her cinayet tanrıya bir adak demektir. Sultan Abdülhamid'e suikast girişiminde bulunmuş fakat ; başaramamıştır.
Tahsin Paşa Bahadır Yenişehirlioğlu 1- 13 yaşından beri ömrünü devletine adadı! Yeteneği ve dürüstlüğü ile Mabeyn Başkatipliğine yükselmiştir. Devlet-i Aliyye, onun için Sultan Abdülhamid demek! Hayrın da,şerrin de Allah'tan geldiğini çok iyi bilir.
Emanuel Karasu Ali Nuri Türkoğlu 2- Jön Türkler'in tanınmış üyelerindendir. Tanınmış bir Yahudi kökenli tüccar ailenin mensubudur. Osmanlı Devleti'nde masonik faaliyetlerin öncüsüdür. Türkiye'deki değişik Musevi kuruluşlarının işbirliği yapması için çalışmıştır.
Samir Emre Kentmenoğlu 1-9 Hafızasını kaybetmiş olan Melike'nin abisidir,gazetecidir. Sonuna kadar muhaliftir ve anarşisttir. Sultan Hamid'den babasının intikamını almak için payitahta gelmiştir. Ancak onun için intikam öldürerek değil, yazarak alınır!

Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Sezon finali Yayın yılı Kanal
  1. Sezon
Cuma 20.00 24 Şubat 2017 8 1- 2017 TRT 1

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm no Yönetmen Senarist Kanal Yayın Tarihi

1. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 24 Şubat 2017

2. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 3 Mart 2017

3. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 10 Mart 2017

4. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 17 Mart 2017

5. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 24 Mart 2017

6. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 31 Mart 2017

7. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 7 Nisan 2017

8. Bölüm

Serdar Akar Uğur Uzunok TRT 1 21 Nisan 2017

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]