Pay to play

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pay to Play veya kısaca P2P (TürkçeOynayabilmek için öde), oynayabilmek için ödeme yapmayı zorunlu tutan oyunlar için kullanılan ifade.

Hizmetlerden ve imtiyazlardan istifade edebilme karşılığında paranın verildiği bazı vaziyetler için geçerlidir. Oynayabilmek için tüm ödeme şekillerinin ortak paydası olan "oyunu oynayabilmek" için mecburi bir fiildir.[1]

Çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda[değiştir | kaynağı değiştir]

İfade, oyunu oynayabilmek için kredi, aylık ücretler ve abonelik ve üyelik ödemelerinin mecburi olduğu MMORPG türündeki oyunlar için geçerlidir. Mesela bu tarz oyunlardan birisi World of Warcraft oyunudur. Oynayıcılar, oyunu oynayabilmek için bazı çevrimiçi ödemeler yapmaya mecburdurlar.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak, bu tarz oyunlara pek fazla rağbet olmaz çünkü oyuncular piyasadaki diğer oyunları tercih ederler. Çünkü Kar maksadı gütmeyen diğer oyunlar için herhangi bir para ödeme mecburiyeti yoktur. Bunun içinde bir masraf karşılığı olmadığı için P2P oyunlarına göre daha çok rağbet görürler. Fakat Hasılat olarak P2P oyunları diğer oyunlara göre çok daha avantajlıdırlar.[2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nothing Innocent About Pay-to-Play". The New York Observer. 26 de agosto de 2001. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2020.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
  2. ^ "Chicago's Pay-to-Play Zoning". 18 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2020. 
  3. ^ H. Hausemann, Politicos should return money from casino owner who admits trying to buy their support 7 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., nmpolitics.net, 18 de julho de 2006 (contribuições para universidades e escolas).
  4. ^ "Criminal Complaint Reveals Extent of Gov. Blagojevich's 'Pay-for-Play' Scheme". Los Angeles Times. 11 de dezembro de 2008. 16 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2020.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]