Pathet Lao

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Pathet Lao (Laoca: ປະເທດລາວ, "Lao Ülkesi"), Laos'ta prens Suphanuvong tarafından 1950'de kurulan ve 1975'te ülke yönetimini ele geçiren sol eğilimli milliyetçi grup.

1950'de kurulduktan sonra Vietnam'daki Viet Minh ile birlikte Çinhindi'ndeki Fransız yönetimine karşın silahlı direnişe girişti. 1956'dan sonra, hareket Lao Yurtsever Cephesi (Neo Lao Hak Xat) adı altında, Suphanuvong başkanlığındaki, kesinlikle komünist eğilimli bir siyasi parti olarak eylemlerini sürdürdü. Ortaya çıkan bu siyasal kanat çeşitli koalisyom hükümetlerinde yer aldı. 1962'de ABD'nin desteklediği sağ güçlerle savaşırken, geçici bir ulusal birlik hükümeti oluşturma girişiminde bulunduysa da, kısa bir süre sonra yeniden Suvanna Phuma'nın merkez hükümetine ve Amerikan birliklerine karşı açık bir mücadeleye girişti.

1960'larda ve 70'lerin başında ABD destekli Vientiane rejimine karşı sürdürdüğü iç savaşta ülkenin kuzey ve doğu bölgelerini denetim altına aldı. Bu dönemde ABD güçleri, Pathet Lao’nun denetimindeki bölgelere yıllarca sürecek yoğun bombardımana başladı.[1][2] Ülkenin geri kalan kesimlerinde giderek artan etkinlikleri, 1973'te merkezi hükümetle bir barış antlaşmasının imzalanması ve ulusal birliği temsil eden geçici bir hükümetin oluşturulmasıyla sonuçlandı. Bu hükümet, hızlı bir şekilde denetimi altına girdiği Pathet Lao'nun iktidarı ele geçirmesini sağladı.

1975 ilkbaharında bütün ülkeye egemen oldu. Vientiane'nın da düşmesiyle (Mayıs 1975) Pathet Lao önderleri yeni hükümeti kurdular. Aralık 1975'te Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti ilan edildi ve yeni bir sosyalist rejim kuruldu. Pathet Lao, Laos Devrimci Komünist Halk Partisi karşısında silindi. 1979'da Pathet Lao, "Ulusal Yeniden Kuruluş İçin Lao Cephesi" adını aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]