İçeriğe atla

Patates salatası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pastırmalı patates salatası.

Patates salatası, haşlanmış patatesten yapılan yemek.

Patates ile birlikte değişik sebzelerden yapılabilir. Çoğunlukla kızartılmış ya da pişirilmiş et yemeklerinin veya sandviçlerin yanında servis edilir.

Türkiye'de patates salatası

Dünyanın değişik ülkelerinde değişik şekillerde yapılmaktadır. İlk defa Avrupa'da ortaya çıktığı, 16.yüzyılda İspanyol kaşifler aracılığıyla Yeni Dünya'da patates salatası yapılmaya başlandığı düşünülür[1] Güney Almanya'da sirke, patates, tuz, karabiber, bitkisel yağ, hardal, sebze veya sığır eti suyu, soğan ile yapılan sevilen bir yemektir.[2] Kuzey Almanya'da ise mayonezli yapılır. Mayonezli tarifin Almanya'da ortaya çıkıp Avrupa'ya yayıldığı, 19. yüzyılda Avrupalı yerleşimciler yoluyla Amerika kıtasına geldiği düşünülür.[3] ABD'de patates salatası, haşlanmış patates üzerine mayonez veya yoğurt, krema ile yapılan popüler bir yiyecektir; hardal, baharat, haşlanmış yumurta, soğan ile yapılan tarifler de vardır. Türkiye'de zeytinyağı, maydanoz, nane, dereotu gibi yeşillikler ve sumak, limon, tuz ile tadlandırılarak yapılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Russo, Susan. "Rethinking Potato Salad". npr.org 10 Haziran 2009. 18 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2020. 
  2. ^ "History :The Potato and German Potato Salad". shopannies.blogspot.com, 6 Ekim 2016. 15 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2020. 
  3. ^ "Who Invented Potato Salad". Justapinch.com sitesi, 30 Haziran 2018. 25 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2020.