Pasiyans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Pasyans sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Pasiyans'ın en bilinen oyunlarından Klondike.

Pasiyans, (Fransızca: patience), tek bir oyuncunun dağıtılmış olan kartları, belli bir sıra ya da düzene göre, yerleştirmesine ya da kullanmasına dayanan iskambil oyunu. En yaygın oynanan iskambil oyunlarından biridir.


Öteki iskambil oyunlarının hepsinin toplamından daha çok çeşidi vardır. Çoğunlukla bir ya da iki desteyle oynanır. Eldeki kağıtların belirli kurallara göre açılmasına ve önceden belirlenmiş bir kombinezon oluşturacak biçimde dizilmesine dayanır. Bu kombinezonlarda kağıtlar büyükten küçüğe doğru, genellikle papaz, kız, vale, onlu, dokuzlu, ... ikili, birli biçiminde sıralanır. Bazı oyunlarda ise birli (as) papazdan üstündür. Örneğin kağıtların yedi sütun oluşturacak biçimde dizildiği Klondike oyununda öbür kağıtlar ancak asın üstüne dizilebilir. Belki de en ünlü pasiyans olan Canfield'de birli papazın üstüne konur, onu ikili, üçlü ... izler.

Kağıtların papazla açıldığı ve yedi sütun olarak dizildiği bir pasiyans çeşidi Türkiye'de iskambil falı olarak bilinir. Falın açılması halinde, önceden tutulmuş bir niyetin yerine geleceğine inanılır.