İçeriğe atla

Pasteur Bizimungu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pasteur Bizimungu
4. Ruanda Devlet Başkanı
Görev süresi
19 Temmuz 1994 - 23 Mart 2000
Yerine geldiği Théodore Sindikubwabo
Yerine gelen Paul Kagame
Kişisel bilgiler
Doğum 1950
Gisenyi

Pasteur Bizimungu (d. 1950), Ruandalı siyasetçi. Bizimungu, Afrika ülkesi Ruanda'da 1994 ile 2000 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Hutu etnik grubuna mensup olan Bizimungu, 1994 yılında gerçekleşen soykırıma kadar Ruanda'da ulusal elektrik dağıtım şirketinin genel müdürlüğü de olmak üzere birçok önemli konumlarda bulunmuştur. 1980'li yılların sonuna kadar o dönemki devlet başkanı Juvénal Habyarimana'nın önemli savunucularından olan Bizimungu, zamanla radikal Hutu tutumlarından ve Habyarimana'nın politikalarından uzaklaşmıştır.

O dönem Hutu egemenliğinin yaşandığı orduda general olan kardeşinin Hutu hükûmetinin emri doğrultusunda öldürülmesi sonucu 1990 yılında Tutsiler'in ağırlıklı olduğu ve sürgünde bulunan milislerin de destek verdiği isyancı Ruanda Yurtsever Cephesi (Front patriotique rwandais - FPR) olarak adlandırılan Tutsi hareketine katıldı. Devlet başkanı Habyarimana'nın öldürülmesinden sonra şiddetlenen Hutu-Tutsi çatışması soykırıma dönüşmüş, bunun üzerine FPR Ruanda'da yönetimi ele alabilmek adına mücadele alanını genişletmiştir. Temmuz 1994'te bunun başarıya ulaşması sonucu kurulan hükûmette FPR lideri Paul Kagame devlet başkanlığı yardımcısı olmuş, Hutu-Tutsi dengesinin kurabilmek adına da Bizimungu devlet başkanlığı makamına getirilmiştir.

Bizimungu iktidarında asıl yönetiminin Kagame'nin ellerinde olduğu yönünde birçok spekülasyon yapılmış, zaman içerisinde FPR başkan yardımcısı pozisyonunda da bulunan Bizimungu, Kagame ile yaşadığı siyasi anlaşmazlıklar ve neticesinde oluşan sorunlar nedeniyle Mart 2000'de görevinden ayrılarak makamı Kagame'ye bırakmıştır.

Bizimungu yaşanan bu gelişmelerin ardından Mayıs 2001'de Demokrasi ve Yenileme Partisi adı altında kendi partisini kurmuş, bu parti Kagame tarafından yasadışı olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır. Bu yasaklamanın arkasında partinin aşırı Hutu partisi olduğu yönünde düşünceler önemli rol oynamıştır. Bizimungu bu karara karşı parti faaliyetlerine devam ettiği gerekçesiyle 19 Nisan 2002 tutuklanmış, devleti tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle yargılanmış ve ev hapsine alınmıştır. 7 Nisan 2004 tarihinde gerçekleşen duruşmada güvensizlik ortamı oluşturmanın yanı sıra milis bir grup kurma girişimleri nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.[1]

Kagame'nin kendisini affetmesi ile 6 Nisan 2007'de serbest bırakılmıştır.[2]