Parvovirüs B19

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Parvovirüs B19, tek DNA zinciri olan, zarfsız bir virüstür. Lipidli bir organik zarfı olmadığından ısıya ve deterjanlara dirençlidir.

Beşinci hastalık geçirmekte olan bir çocuk

Parvovirüs klasik olarak beşinci hastalık'tan sorumludur. Yanaklarda oluşan döküntüden dolayı "tokatlanmış yanak sendromu" diye de anılır. Genelde damlacık yolu ile bulaşsa da kan ürünleri ve vertikal olarak anneden fetüse bulaşabilen çok bulaşıcı bir virüstür. Yanaklarda döküntü başladığı zamanda artık bulaşıcı değildir. İnkübasyon süresi 2-3 haftadır. Ellerde ve ayaklarda eklemler tutulabilir, buna "eldiven çorap sendromu" denir. Alyuvar ve akyuvarların öncü hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek aplastik anemiye veya nötropeniye neden olabilir.

Yanaklarda, ellerde ve ayaklarda oluşan semptomlar, virüse karşı oluşan immün komplekslerin oluşmasıyla meydana gelir ancak parvovirüs ile enfekte bireylerin çoğu bulgu vermez (asemptomatiktir).

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanda Parvovirus

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Servey JT, Reamy BV, Hodge J (February 2007). "Clinical presentations of parvovirus B19 infection". American Family Physician 75 (3): 373–6