Parvovirüs B19

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Primate erythroparvovirus 1
Kandaki parvovirüslerin elektron mikrografisi
Kandaki parvovirüslerin elektron mikrografisi
Bilimsel sınıflandırma
Takım: Belirlenmemiş
Familya: Parvoviridae
Alt familya: Parvovirinae
Cins: Erythroparvovirus
Tür: Primate erythroparvovirus 1
Sinonimler
  • B19 virus
  • Parvovirus B19
  • Erythrovirus B19

Parvovirüs B19, tek DNA zinciri olan, zarfsız bir virüstür. Lipidli bir organik zarfı olmadığından ısıya ve deterjanlara dirençlidir.

Beşinci hastalık geçirmekte olan bir çocuk

Parvovirüs klasik olarak beşinci hastalık'tan sorumludur. Yanaklarda oluşan döküntüden dolayı "tokatlanmış yanak sendromu" diye de anılır. Genelde damlacık yolu ile bulaşsa da kan ürünleri ve vertikal olarak anneden fetüse bulaşabilen çok bulaşıcı bir virüstür. Yanaklarda döküntü başladığı zamanda artık bulaşıcı değildir. İnkübasyon süresi 2-3 haftadır. Ellerde ve ayaklarda eklemler tutulabilir, buna "eldiven çorap sendromu" denir. Alyuvar ve akyuvarların öncü hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek aplastik anemiye veya nötropeniye neden olabilir.

Yanaklarda, ellerde ve ayaklarda oluşan semptomlar, virüse karşı oluşan immün komplekslerin oluşmasıyla meydana gelir ancak parvovirüs ile enfekte bireylerin çoğu bulgu vermez (asemptomatiktir).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Servey JT, Reamy BV, Hodge J (February 2007). "Clinical presentations of parvovirus B19 infection". American Family Physician 75 (3): 373–6