Pardus 2009.1 Anthropoides virgo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Geliştirici(ler) TÜBİTAK
İşletim sistemi ailesi Pardus
Website pardus.org.tr
Kaynak türü Açık kaynak
Lisans GPL
Çekirdek türü Monolitik çekirdek
Güncelleme yöntemi PİSİ
Platform desteği PC
Kullanıcı arayüzü KDE
Paket yöneticisi PİSİ

Pardus 2009.1 Anthropoides virgo (Telli Turna); 15 Ocak 2010 tarihinde yayınlandı. Bu sürüm Pardus 2009 sürümünden sonra yayınlanan güncellemeleri içermektedir. Bir takım yeniliklere sahiptir.

Pardus sürüm adı politikası doğrultusunda [1] bu sürüme, Anadolu'da yaşam alanı oldukça daralmış olan bir kuş türünün (Telli Turna) Latince ismi [2] verilmiştir.

Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışan CD[değiştir | kaynağı değiştir]

Pardus 2009.1 sürümüyle birlikte, KDE 4.x.x kullanan ve ext4 dosya sistemi desteği olan bir Pardus Çalışan CD 'si indirilebilir durumda.

Pardus Teknolojilerindeki Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Temel Teknolojiler; Pardus'un temelini oluşturan ÇOMAR'ın yapısındaki geliştirmeler sayesinde, Pardus artık birçok yeni teknolojileri desteklemektedir.

Ağ Plazma Programcığı; Bağlanılan ağı, hızlıca değiştirilebilen, önceden tanımlanmış ağlara otomatik bağlanma özelliğiyle dikkat çeken araç kurulu geliyor.

Servis Plazma Programcığı; Sistem servislerini yönetme ve durumlarını takip etmeye yarayan bu araç Pardus 2009.1'de kurulu olarak geliyor.

Paket yöneticisi; Paket yöneticisi geliştirilen önbellek sistemi sayesinde çok daha hızlı çalışıyor. Delta özelliği sayesinde özellikle güncellemelerde daha az ağ trafiği kullanılıyor.

Yalı ve Pisi; Yalı ve pisi'de yapılan geliştirmeler sayesinde, Pardus'u ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurabiliyorsunuz.

Görsel değişiklikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Milky ismiyle anılan yaklaşık 1000 simgeden oluşan simge seti, Pardus 2009.1 'de varsayılan simge seti olarak geliyor. Çeşitli doğa fotoğrafları ve 3 Boyutlu resimlerde arka plan olarak ayarlanmak için kullanıcılarını bekliyor.

KDE teknolojilerindeki yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pardus 2009.1 sürümüyle KDE 4.2.x sürümünden, KDE 4.3.4 sürümüne geçiş yapıldı. KDE 4.3 birçok yenilik içeriyor. Örneğin;

Artık masaüstündeki bir klasörün üstüne farenizi getirdiğinizde küçük bir pencere içinde bu klasörün içeriğini görebiliyorsunuz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]