Pardus 2007.3 Lynx lynx

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Geliştirici(ler) TÜBİTAK
İşletim sistemi ailesi Pardus
Website pardus.org.tr
Kaynak türü Açık kaynak
Lisans GPL
Çekirdek türü Monolitik çekirdek
Güncelleme yöntemi PİSİ
Platform desteği PC
Kullanıcı arayüzü KDE
Paket yöneticisi PİSİ

Pardus 2007.3 Lynx lynx, 19 Kasım 2007 tarihinde çıkan Pardus 2007 sürümüdür. Pardus 2007.3 sürümüne adını veren Avrasya vaşağı (Lynx lynx) Türkiye'de doğal ortamında sadece bir kez görüntülenebildi. Doğa fotoğrafçısı Aykut İnce'nin 2006 yılının kasım ayında Sivas'ta çektiği kare, fotoğrafçının özel izniyle Pardus 2007. 3 Lynx lynx'in masaüstünde kullanıldı.

Pardus 2007.3 Lynx lynx sürümünü ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2007.3 adresinden indirebilirsiniz.

Temel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lynxlynx.png

Güncellenmiş ağ yöneticisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağ yöneticisi uygulaması, mevcut profillerinizde bulunan ağları otomatik algılayabiliyor ve otomatik olarak o profile geçiş yapabiliyor. Ek olarak bağlantı bilgilerini dizge çekmecesinde gösteriyor ve son kullanıcıya sürekli güncel bilgi veriyor.

Daha gelişmiş paket yönetim dizgesi (sistem)[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternetten birkaç tıklama ile kolayca uygulama indirmeyi ve kurmayı sağlayan paket yöneticisi (PİSİ), Pardus 2007.3 ile birlikte daha da gelişti, güncellendi ve pek çok hatası giderildi.

YALI[değiştir | kaynağı değiştir]

Pardus'u sabit diske kurmak için kullanılan YALI (Yet Another Linux Installer), bu sürümden itibaren önce gerekli soruları soruyor, ardından kurulum işlemine geçiyor. Kullanıcı grafik ortama otomatik olarak (parolası) geçip geçmemeyi seçebiliyor. Ek olarak, kurulumu kolaylaştırmak için en yeni sabit diskler tanınıyor ve bu disklerin üzerine Pardus kurulabiliyor.

Bunlara ek olarak, YALI hangi Pardus 2007.3'ün hangi sabit diske kurulacağını ve bu sabit diskin açılabilir olup olmadığını belirleyebiliyor. Bu özellik dünyada ilk defa Pardus ile beraber geliyor.

Güncellenen uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pardus 2007.3'ün masaüstü ortamı olarak kullanılan ve pek çok uygulamayı içinde barındıran KDE, 3.5.8 sürümüne yükseltildi. Sözcük işlemci, hesap tablosu, sunum programı ve çizim aracını içeren Türkçe yazım denetimi destekli OpenOffice.org ofis yazılımı 2.3 sürümüyle geliyor. Bunun yanında CD/DVD yazmak için kullanılan K3b ise çeşitli güncellemeleri içeren 1.0.4 sürümü ile Pardus 2007.3 CD'si içinde bulunuyor.

Dizge (sistem) gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 256 MB bellek (512 MB tavsiye edilir)
  • 800 MHz Intel ya da AMD işlemci (1200 MHz tavsiye edilir)
  • En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]