Paramparça (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paramparça
Paramparcadizisi.jpg
Paramparça dizi afişi (1-51. Bölüm)
Format Televizyon dizisi
Tür Aile
Drama
Senarist Ethem Özışık (1-73)
Kerem Deren (74-97)
Pınar Bulut (74-97)
Yönetmen Cevdet Mercan (1-31)
Barış Yöş (32-56)
Osman Taşcı (57-73)
Şenol Sönmez (74-97)
Başrol Nurgül Yeşilçay
Erkan Petekkaya
Ebru Özkan
Barış Falay
Besteci Aytekin Ataş
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 97 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Burak Sağyaşar
Timur Savcı
Mekân İstanbul
Gösterim süresi 150 dakika
Yapım şirketi Tims Productions
Yayın bilgileri
Kanal Star TV (HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 1 Aralık 2014 - 27 Mart 2017
Durumu Sona erdi

Paramparça, 2014 yapımı Türk drama televizyon dizisidir. Dizi 1 Aralık 2014 tarihinde Star TV'de yayımlanmaya başladı. 15 yıl önce aynı hastanede doğan ve yanlış ailelere verilen iki kız çocuğunun ve ailelerinin hayatının anlatıldığı dizinin senaryosu Yıldız Tunç ve Derem Çıray tarafından yazılıyor. Yönetmen koltuğunda Cevdet Mercan'in oturduğu dizinin yapımı Endemol Shine Türkiye tarafından üstleniliyor. 3 sezondan oluşan dizi 27 Mart 2017 tarihinde yayımlanan 97. bölümü ile final yaparak sona ermiştir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gülseren Gürpınar (Nurgül Yeşilçay) - 32 yaşındaki Gülseren, eşi Almanya'ya gittiğinden bu yana görümcesi Keriman ve kızı Hazal ile birlikte yaşıyor. Az bir maaşla perdeci, pastane gibi yerlerde çalışıp evin geçimini sağlıyor. Onurlu, çalışkan bir kadın olan Gülseren, bazı olaylar üzerine tanıştığı Cihan'a istemeden âşık olur. Bir yanda uzun zaman önce rafa kaldırdığı duyguları diğer yanda kızıyla ilgili ortaya çıkan zorlu durum arasında kalır. 51. bölümde vurularak diziden ayrılmıştır. Ölüm nedeni Ozan'ın sevgilisinin eski kocasıdır.
 • Cihan Gürpınar (Erkan Petekkaya) - Cihan sağduyulu, dürüst ve başarılı bir iş adamı. Eşi Dilara, oğlu Ozan ve kızı Cansu ile bir yalıda yaşıyorlar. Restoran ve kafe zincirleri var. Uzun zaman önce bitirmeyi denediği evliliğini tekrar bitirmek isterken tanıştığı Gülseren'de eşinde bulamadığı içtenliği ve sahiciliği görüp ona âşık olur. Cihan; duyguları, evliliği ve çok sevdiği kızı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Gülseren ölünce Harun'un üvey kuzeni Ayşe'de teselli bulur. Ayşe'nin de ölümüyle yıkılıp inzivaya çekilir. Cansu'nun hastalığıyla İstanbul'a geri döner.
 • Harun Erguvan (Barış Falay) - Cihan'dan bir iki yaş büyük olan Harun, 1995 yılında intihar eden kardeşinin intikamını Cihan'dan almak ister. İlk adım olarak Cihan'ın babası Rahmi'nin kendisine borçlanmasını sağlamış, Cihan'ın kızı Hazal'ın çıplak görüntüsünün olduğu bilgisayarı ele geçirmiştir. Dilara'ya âşıktır. En büyük düşmanı Cihan Gürpınar'dır. Cihan'a zarar vermek için Hazal'a tehlikeli sanal bir şirkette hisse vermiştir.
 • Dilara Terzioğlu Gürpınar (Ebru Özkan Saban) - Dilara, Cihan'ın eşi. Güzel, bakımlı ve sosyal bir kadın olan Dilara aynı zamanda aileden gelen sermaye ile Cihan'ın sahibi olduğu şirketlerin de ortağı. Ancak Dilara pek işlerle ilgilenmiyor, Kimsesiz Çocuklara Toplumsal Destek Vakfında başkan olmak en çok ilgilendiği konu. Şefkatli ve özverili bir anne olmaktan çok ait olduğu cemiyetin takdir ettiği bir kadın olmaya önem veriyor.
 • Asuman Terzioğlu (Mine Tugay) - Dilara'nın kız kardeşidir. Anneleri öldükten ve geride hiçbir şey bırakmadığını öğrendikten sonra İstanbul'a dönmüştür. Dilara'dan hazzetmemektedir.
 • Özkan Gülpınar (Tolga Tekin) - Gülseren'in lise son sınıfta kaçarak evlendiği havai, sorumsuz ve çapkın eşi. Kolay yoldan para kazanma derdinde olup uzun süreli çalışamayan bir karakter. Hazal beş yaşındayken gittiği Almanya'da başka biriyle birlikte olup kanunsuz işler yaparak hapse girmiştir. Gülseren ve Hazal ile hiç görüşmediği gibi kızı için gönderdiği ufak tefek paraları da kardeşi Keriman biriktirmektedir. Gülseren bir süreden beri onu boşamak istemekte ancak Özkan bulunamadığı için yasal engellerden dolayı boşanamıyorlar.
 • Keriman Akçatepe (Nursel Köse) - Gülseren'in görümcesi. Kendisine ve kardeşi Özkan'a aileden kalan evde Gülseren ile birlikte yaşıyor. Gülseren'in o evde oturma hakkı olmadığını iddia edip onu huzursuz etmekle kalmıyor, Özkan ile gizliden haberleşip Özkan'ın gönderdiği paraları Gülseren'e söylemeden biriktiriyor. Kendi çıkarı için yapmayacağı kötülük, çevirmeyeceği entrika yok. Rahmi'ye yardım eder.
 • Cansu Gürpınar Aydın (Leyla Tanlar) - Cansu, Cihan ve Dilara çiftinin 15 yaşındaki kızları. Cansu, derslerinde ve binicilikte oldukça başarılı. Sıcak, dürüst ve iyi bir genç kız. Annesinin mesafeli oluşu ve onun başarı hırsından dolayı babası ile arası daha iyi. En büyük destekçisi ağabeyi Ozan. Deniz ile evli ve genç parkinson Gülseren ve Özkan'ın öz kızıdır.
 • Hazal Gürpınar (Alina Boz) - Hazal, Gülseren'in 15 yaşındaki kızı. Babasının Almanya'da gurbette çalıştığı için kendileriyle ilgilenmemesi yüzünden babasız büyümüş. Maddi sıkıntı içinde olmalarına rağmen lükse ve statüye çok düşkün. Bu uğurda annesine yalan söylemekten de çekinmiyor. Ayrıca yeni sezonda iyi davranışlar gösteriyor. Dilara ve Cihan'ın gerçek kızıdır.
 • Ozan Gürpınar (Burak Tozkoparan) - Ozan, 18 yaşında bir öğrenci. Ergenlik döneminde olduğundan asabi ve babası ile araları pek iyi değil. Ancak kardeşi Cansu ile arası çok iyi.
 • Deniz Yılmaz (Ceyhun Mengiroğlu) - Cansu'nun eşi. Geçmişi yüzünden sorunlar yaşamakta.
 • Mithat (Sarp Can Köroğlu) - Mithat, Ozan'ın arkadaşı. Şirkette işe girdikten sonra Hazal'la yakınlaşır. Ayrıca gizli bir polistir.
 • Rahmi Gürpınar (Civan Canova) - Cihan'ın babası. Evlilik ve babalık konusunda başarısız olmakla kalmayıp iş hayatında da başarısız bir adamdır. İstanbul'dan sonra Rusya'ya gider, orada da dolandırıcılık yaparak bir sürü borcu arkasında bırakıp Cihan'ın hayatına tekrar girer. Gelini Dilara ve Alper ile iş birliği içine girerek oğlunun arkasından iş çevirmekten çekinmez. Ayşe'yi öldürdükten sonra Keriman'dan yardım alır.
 • Candan Soylu (Ahu Yağtu) - Dilara'nın eski arkadaşı. Aynı zamanda avukat olan Candan, Özkan'ın Cansu'yu velayetine alma davasına bakmıştır. Maide'nin Ozan ile planları suya düşmüş, Ozan bütün birkimini almıştır. Şu an Dilara'nın üvey kardeşiyle dost.
 • Maide Erkoç (Hümeyra) - Harun'un halasıdır. Vicdansız, gurursuz, aşağılık bir kişiliktir.
 • Ekrem (İlhan Şeşen) - Diziye 81. bölümde "Ekrem" rolü ile dâhil olmuştur.[1]

Bitirilen Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gülseren Gürpınar (Nurgül Yeşilçay) - 32 yaşındaki Gülseren, eşi Almanya'ya gittiğinden bu yana görümcesi Keriman ve kızı Hazal ile birlikte yaşıyor. Az bir maaşla perdeci, pastane gibi yerlerde çalışıp evin geçimini sağlıyor. Onurlu, çalışkan bir kadın olan Gülseren, bazı olaylar üzerine tanıştığı Cihan'a istemeden âşık olur. Bir yanda uzun zaman önce rafa kaldırdığı duyguları diğer yanda kızıyla ilgili ortaya çıkan zorlu durum arasında kalır. 51. bölümde vurularak diziden ayrılmıştır. Ölüm nedeni Ozan'ın sevgilisinin eski kocasıdır.
 • Ayşe (Şükran Ovalı): 30'lu yaşlarında bir psikologdur. Maide'nin üvey kızıdır. 71. bölümde Rahmi Gürpınar tarafından vurularak diziden ayrılmıştır.
 • Harun Erguvan: (Barış Falay) Dilara'nın eski sevgilisidir. Ozan'ın gerçek babasıdır. Ozan'ı kurtarmak için girdiği bir çatışmada ölür.
 • Mithat Mete Pars: (Sarp Can Köroğlu) Hazal'ın sevgilisidir. Bilgisayar mühendisi olup aynı zamanda komiserdir ve gizli polis olarak Dark Şirketler Grubuna sızmıştır. Harun ile aynı anda ölür ve kimliği açığa çıkar.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölümler Orijinal yayın tarihi
Sezon prömiyeri Sezon finali
1 31 1 Aralık 2014 (2014-12-01) 29 Haziran 2015 (2015-06-29)
2 40 14 Eylül 2015 (2015-09-14) 20 Haziran 2016 (2016-06-20)
3 26 19 Eylül 2016 (2016-09-19) 27 Mart 2017 (2017-03-27)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]