İçeriğe atla

Paramparça (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paramparça
Paramparça dizi afişi (1-97. Bölüm)
FormatTelevizyon dizisi
TürAile
Drama
SenaristYıldız Tunç
YönetmenCevdet Mercan (1-31)
Altan Dönmez (32-97)
BaşrolNurgül Yeşilçay
Erkan Petekkaya
Ebru Özkan
Barış Falay
Civan Canova
Nursel Köse
Tolga Tekin
Tema müziği bestecisiAyşe Önder
Açılış müziğiParamparça Openin Theme
Bitiş müziğiParamparça Openin Theme
BesteciAyşe Önder
Ümit Önder
Mayki Murat Başaran
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı97 (bölümleri listesi)
Yapım
YapımcıGökhan Tatarer
H. Hakan Eren
Mekânİstanbul
Bolu[1]
Gösterim süresi130 dakika
Yapım şirketiEndomel Shine Turkey
Yayın bilgileri
KanalStar TV (HD) (2014-2017)
Görüntü formatı576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi1 Aralık 2014 - 27 Mart 2017
DurumuSona erdi

Paramparça, Endomel Shine imzalı, 2014 yapımı drama türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi, 1 Aralık 2014 tarihinde Star TV'de yayımlanmaya başladı. 15 yıl önce aynı hastanede doğan ve yanlış ailelere verilen iki kız çocuğunun ve ailelerinin hayatının anlatıldığı dizinin senaryosu Yıldız Tunç ve Derem Çıray tarafından yazılıyor. Yönetmen koltuğunda Cevdet Mercan'in oturduğu dizinin yapımı Endemol Shine Turkey tarafından üstleniliyor. 3 sezondan oluşan dizi, 27 Mart 2017 tarihinde yayımlanan 97. bölümü ile final yaparak sona ermiştir.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gülseren Gürpınar (Nurgül Yeşilçay) - 32 yaşındaki Gülseren, eşi Almanya'ya gittiğinden bu yana görümcesi Keriman ve kızı Hazal ile birlikte yaşıyor. Az bir maaşla perdeci, pastane gibi yerlerde çalışıp evin geçimini sağlıyor. Onurlu, çalışkan bir kadın olan Gülseren, bazı olaylar üzerine tanıştığı Cihan'a istemeden âşık olur. Bir yanda uzun zaman önce rafa kaldırdığı duyguları diğer yanda kızıyla ilgili ortaya çıkan zorlu durum arasında kalır. 51. bölümde vurularak diziden ayrılmıştır. Ölüm nedeni Ozan'ın sevgilisinin eski kocasıdır.
 • Cihan Gürpınar (Erkan Petekkaya) - Cihan sağduyulu, dürüst ve başarılı bir iş adamı. Eşi Dilara, oğlu Ozan ve kızı Cansu ile bir yalıda yaşıyorlar. Restoran ve kafe zincirleri var. Uzun zaman önce bitirmeyi denediği evliliğini tekrar bitirmek isterken tanıştığı Gülseren'de eşinde bulamadığı içtenliği ve sahiciliği görüp ona âşık olur. Cihan; duyguları, evliliği ve çok sevdiği kızı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Gülseren ölünce Harun'un üvey kuzeni Ayşe'de teselli bulur. Ayşe'nin de ölümüyle yıkılıp inzivaya çekilir. Cansu'nun hastalığıyla İstanbul'a geri döner.
 • Harun Erguvan (Barış Falay) - Cihan'dan bir iki yaş büyük olan Harun, 1995 yılında intihar eden kardeşinin intikamını Cihan'dan almak ister. İlk adım olarak Cihan'ın babası Rahmi'nin kendisine borçlanmasını sağlamış, Cihan'ın kızı Hazal'ın çıplak görüntüsünün olduğu bilgisayarı ele geçirmiştir. Dilara'ya âşıktır. En büyük düşmanı Cihan Gürpınar'dır. Cihan'a zarar vermek için Hazal'a tehlikeli sanal bir şirkette hisse vermiştir.
 • Dilara Terzioğlu Gürpınar (Ebru Özkan Saban) - Dilara, Cihan'ın eşi. Güzel, bakımlı ve sosyal bir kadın olan Dilara aynı zamanda aileden gelen sermaye ile Cihan'ın sahibi olduğu şirketlerin de ortağı. Ancak Dilara pek işlerle ilgilenmiyor, Kimsesiz Çocuklara Toplumsal Destek Vakfında başkan olmak en çok ilgilendiği konu. Şefkatli ve özverili bir anne olmaktan çok ait olduğu cemiyetin takdir ettiği bir kadın olmaya önem veriyor.
 • Asuman Terzioğlu (Mine Tugay) - Dilara'nın kız kardeşidir. Anneleri öldükten ve geride hiçbir şey bırakmadığını öğrendikten sonra İstanbul'a dönmüştür. Dilara'dan hazzetmemektedir.
 • Özkan Gülpınar (Tolga Tekin) - Gülseren'in lise son sınıfta kaçarak evlendiği havai, sorumsuz ve çapkın eşi. Kolay yoldan para kazanma derdinde olup uzun süreli çalışamayan bir karakter. Hazal beş yaşındayken gittiği Almanya'da başka biriyle birlikte olup kanunsuz işler yaparak hapse girmiştir. Gülseren ve Hazal ile hiç görüşmediği gibi kızı için gönderdiği ufak tefek paraları da kardeşi Keriman biriktirmektedir. Gülseren bir süreden beri onu boşamak istemekte ancak Özkan bulunamadığı için yasal engellerden dolayı boşanamıyorlar.
 • Keriman Akçatepe (Nursel Köse) - Gülseren'in görümcesi. Kendisine ve kardeşi Özkan'a aileden kalan evde Gülseren ile birlikte yaşıyor. Gülseren'in o evde oturma hakkı olmadığını iddia edip onu huzursuz etmekle kalmıyor, Özkan ile gizliden haberleşip Özkan'ın gönderdiği paraları Gülseren'e söylemeden biriktiriyor. Kendi çıkarı için yapmayacağı kötülük, çevirmeyeceği entrika yok. Rahmi'ye yardım eder.
 • Cansu Gürpınar Aydın (Leyla Tanlar) - Cansu, Cihan ve Dilara çiftinin 15 yaşındaki kızları. Cansu, derslerinde ve binicilikte oldukça başarılı. Sıcak, dürüst ve iyi bir genç kız. Annesinin mesafeli oluşu ve onun başarı hırsından dolayı babası ile arası daha iyi. En büyük destekçisi ağabeyi Ozan. Deniz ile evli ve genç parkinson Gülseren ve Özkan'ın öz kızıdır.
 • Hazal Gürpınar (Alina Boz) - Hazal, Gülseren'in 15 yaşındaki kızı. Babasının Almanya'da gurbette çalıştığı için kendileriyle ilgilenmemesi yüzünden babasız büyümüş. Maddi sıkıntı içinde olmalarına rağmen lükse ve statüye çok düşkün. Bu uğurda annesine yalan söylemekten de çekinmiyor. Ayrıca yeni sezonda iyi davranışlar gösteriyor. Dilara ve Cihan'ın gerçek kızıdır.
 • Ozan (Burak Tozkoparan) - Dilara ve Cihan'ın oğludur . Gülseren'in; babası ve annesinin evliliğine zarar verdiğini düşündüğü için ondan hiç haz etmez. Babasını sık sık eleştirir, dedesini çok sever. Daha sonra diziye dahil olan Harun Arguvan'ın oğlu olduğu ortaya çıkınca yıkılır.
 • Mithat (Sarp Can Köroğlu) - Mithat, Ozan'ın arkadaşı. Şirkette işe girdikten sonra Hazal'la yakınlaşır. Ayrıca gizli bir polistir.
 • Rahmi Gürpınar (Civan Canova) - Cihan'ın babası. Evlilik ve babalık konusunda başarısız olmakla kalmayıp iş hayatında da başarısız bir adamdır. İstanbul'dan sonra Rusya'ya gider, orada da dolandırıcılık yaparak bir sürü borcu arkasında bırakıp Cihan'ın hayatına tekrar girer. Gelini Dilara ve Alper ile iş birliği içine girerek oğlunun arkasından iş çevirmekten çekinmez. Ayşe'yi öldürdükten sonra Keriman'dan yardım alır.
 • Candan Soylu (Ahu Yağtu) - Dilara'nın eski arkadaşı. Aynı zamanda avukat olan Candan, Özkan'ın Cansu'yu velayetine alma davasına bakmıştır. Maide'nin Ozan ile planları suya düşmüş, Ozan bütün birkimini almıştır. Şu an Dilara'nın üvey kardeşiyle dost.
 • Maide Erkoç (Hümeyra) - Harun'un halasıdır. Vicdansız, gurursuz, aşağılık bir kişiliktir.
 • Ekrem (İlhan Şeşen) - Diziye 81. bölümde "Ekrem" rolü ile dâhil olmuştur.[2]

Bitirilen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gülseren Gürpınar (Nurgül Yeşilçay) - 32 yaşındaki Gülseren, eşi Almanya'ya gittiğinden bu yana görümcesi Keriman ve kızı Hazal ile birlikte yaşıyor. Az bir maaşla perdeci, pastane gibi yerlerde çalışıp evin geçimini sağlıyor. Onurlu, çalışkan bir kadın olan Gülseren, bazı olaylar üzerine tanıştığı Cihan'a istemeden âşık olur. Bir yanda uzun zaman önce rafa kaldırdığı duyguları diğer yanda kızıyla ilgili ortaya çıkan zorlu durum arasında kalır. 51. bölümde vurularak diziden ayrılmıştır. Ölüm nedeni Ozan'ın sevgilisinin eski kocasıdır.
 • Ayşe (Şükran Ovalı): 30'lu yaşlarında bir psikologdur. Maide'nin üvey kızıdır. 71. bölümde Rahmi Gürpınar tarafından vurularak diziden ayrılmıştır.
 • Harun Erguvan: (Barış Falay) Dilara'nın eski sevgilisidir. Ozan'ın gerçek babasıdır. Ozan'ı kurtarmak için girdiği bir çatışmada ölür.
 • Mithat Mete Pars: (Sarp Can Köroğlu) Hazal'ın sevgilisidir. Bilgisayar mühendisi olup aynı zamanda komiserdir ve gizli polis olarak Dark Şirketler Grubuna sızmıştır. Harun ile aynı anda ölür ve kimliği açığa çıkar.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen
bölüm sayısı
Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Pazartesi 20.00 1 Aralık 2014 29 Haziran 2015 31 1-31 2014-2015 Star TV
2. sezon 14 Eylül 2015 20 Haziran 2016 40 32-71 2015-2016
3. sezon 19 Eylül 2016 27 Mart 2017
(Final)
26 72-97 2016-2017

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2022. 
 2. ^ "Paramparça 81. bölümde neler yaşanacak?". 21 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]