İçeriğe atla

Paraguay Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manzara
Manzara
Konum
Ülke(ler)  Paraguay
 Brezilya
 Arjantin
 Bolivya
Genel bilgiler
Kaynak rakımı 50 m
Ağız Paraná Nehri
Uzunluk 2.965 km

Paraguay Nehri, Güney Amerika'da Brezilya, Bolivya, Paraguay ve Arjantin'den geçen bir nehirdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarı Paraguay Nehri'nin asıl sakinleri Guaraniler'di.

Paraguay Nehri, 16. yüzyılda Sebastian Cabot tarafından keşfedildi. Yüzlerce yıldır bu nehir, Paraguay'ın dış dünyaya ana yolu olarak hizmet etti.

O zamandan beri, nehir canlılığını ve önemini korudu.

Fauna[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya, Bonito yakınlarındaki Paraguay Nehri havzasının bir parçası olan Rio da Prata'da altın bir dorado (ön planda) ve dört Brycon hilarii (arkada)

Paraguay Nehri ekolojik bölgesi, 80'den fazla endemik olmak üzere yaklaşık 350 balık türü ile büyük bir tür zenginliğine sahiptir.[1] Prochilodus lineatus ve Pseudoplatystoma corruscans dahil olmak üzere bunlardan birkaçı yumurtlamak için Paraguay Nehri'ne göç eder.[1] Nehirdeki birçok tür esas olarak Paraná Nehri Havzası kökenlidir, ancak faunanın aynı zamanda iki Amazon nehri olan Guaporé ve Mamoré ile de bir bağlantısı vardır. Paraguay, Guaporé ve Mamoré farklı yönlerde akar. Bunlar arasında paylaşılan türler arasında akvaryum endüstrisinde önemli bir balık olan siyah fantom tetra[2] ve balıkçılık endüstrisinde önemli olan altın dorado vardır.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Hales, J., and P. Petry (2013). Paraguay 11 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Freshwater Ecoregions of the World. Retrieved 28 February 2013
  2. ^ Froese, Rainer ve Pauly, Daniel, vd. (2013). FishBase'de "Hyphessobrycon megalopterus". sürüm: February 2013.
  3. ^ Froese, Rainer ve Pauly, Daniel, vd. (2013). FishBase'de "Salminus brasiliensis". sürüm: February 2013.
  4. ^ Ziegler, M.F. (29 April 2013). Estudo descobre 78 novas espécies de peixes no Rio Madeira. 7 Mart 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ultimosegundo.com. Retrieved 28 February 2017.