Pantene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pantene
TürKişisel bakım
SahibiProcter & Gamble
Kökeniİsviçre
Çıkış1947
Satış alanıŞampuan
Web sitesiResmi Sayfası

Pantene Procter & Gamble şirketine ait kadınlar için şampuan ve saç bakım markası. İlk kez İsviçre şirketi Hoffmann-La Roche tarafından hazırlanmış, 1985 yılında Procter & Gamble tarafından satın alınmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında yanık hasarı almış askerlerin tedavisini gerçekleştiren doktorlar askerleri tedavi etmenin daha etkin yöntemleri üzerinde çalışıyorlardı. Yapılan derin araştırmalar 1940'lı yılların başlarında büyük buluşla sonuçlanır ve insan vücudunun yanmış parçaları için etkin etki gücüne sahip pantenol, provitamin B5 keşfedildi. İsviçreli ilaç şirketi Hoffmann-La Roche bu maddeden saçların korunması için oluşturulacak yeni markanın hazırlamayı düşünmeye başladı. Böylece 1947 yılında Avrupa'nın merkezi olan İsviçre'de sonraları popülaritesi ile tüm dünyayı kapsayacak yeni bir marka oluşmuş olur. Markanın ismi içerdiği panthenol adına uygun olarak Pantene ismini aldı.

İlk kez İsviçre, sonra Avrupa'da piyasaya sunulan marka, kısa zamanda Avrupa hanımlarının dikkatini çekmeyi başardı. Pantene, 1960'ların ortalarında Kuzey Amerika'ya ayak açtı ve burada yüksek tüketici ilgisi elde etti. 1975 yılında altın renginde ambalajlarda üretildi. Pantene tarafından kadınlara hedeflenmiş bir takım sosyal etkinlikler gerçekleştirildi. Bunlardan en akılda kalanı ise, 1984 yılında düzenlenen "güzel olduğum için benden nefret etmeyin" sloganı altındaki kampanyasıdır.

P & G dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marka 1985 yılında Procter & Gamble tarafından satın alındı ve yeni döneme başlatıldı. Procter & Gamble laboratuvarlarında kadın saçlarının korunması ve çeşitli hassas yapıya sahip saçlar için özel kremlerin ve şampuanların hazırlanması yönünde ciddi çalışmalar yapıldı. Markanın Procter & Gamble tarafından satın alınması sayesinde Pantene, dünya çapında büyük markaya dönüştü. Bu zamana kadar genellikle sınırlı çevrede tanınan marka 1990'lardan itibaren Avustralya, Yeni Zelanda, Afrika ve Asya'da tanıtıldı. 1990 yılında Procter & Gamble saç problemleri için yeni "Pantene Pro-V" formülünü ve "2'si 1 arada" teknolojini başlattı ve tüm dünyaya yaydı.[1][2]

1995 yılında Pantene Procter & Gamble şirketinin 1 milyar dolarlık markaları sırasına katıldı. 1997-1998 yıllarında Pantene premium saçların korunması sistemi ile kadınlar için tasarlanmış dergilerde en çok önerilen marka oldu. 2012 yılında Pantene tarafından, dünya çapındaki doktor ve bilim adamlarından oluşan Pantene Saç Araştırma Enstitüsü kuruldu. Enstitü saç bakımı biliminin ilerlemesini ve saç bakımında sağlıklı çözümlerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Şu an Pantene 150'den fazla ülkede tavsiye edilen ve tüketilen şampuan markaları arasındadır.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]