Panchira

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Külot anlamına gelen "pantī".

Panchira, (Japoncaパンチラ), bir kadının iç çamaşırına kısa bir göz atmak için kullanılan Japonca bir kelimedir. Terim, İngilizce'de upskirt kelimesine benzer risk çağrışımları taşır.

Anime ve mangada, panchira genellikle 1960'ların başından beri Japon sanatçılar ve animatörler tarafından yaygın olarak kullanılan görsel bir konvansiyona sahip bir külot vuruşu anlamına gelir. Japon kaynaklarına göre, konvansiyon muhtemelen Machiko Hasegawa'nın Wakame Isono için karakter tasarımları inanılmaz derecede kısa bir kenar çizgisi içeren popüler çizgi roman olan Sazae-san ile başladı.[1] Uygulama daha sonra Osamu Tezuka'nın Astro Boy mangasının 1963'te televizyona uyarlandığında animasyona aktarıldı. On yılın geri kalanında esas olarak zararsız çocuk serileriyle sınırlı olan panchira, 1970'li yılların başlarında daha fazla cinsel fetişist unsurlar aldı.[2] Bu noktadan sonra, panchira birçok komedi odaklı shōnen mangada bulunan türden mizahla bağlantılı hale geldi.[3]

Kelime, külot anlamına gelen "pantī" (パンティー) ile bir bakış ya da belirti gösteren Japon ses sembolizmini ifade eden "chira" kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.[4][5] Panchira, külotların varlığını belirlediği için daha genel "upskirt" teriminden farklıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Akihara, Koji, and Takekuma, Kentaro. Even a Monkey Can Draw Manga. VIZ Media LLC; 1st edition, 2002.
  2. ^ Koji and Takekuma, Even a Monkey Can Draw Manga.
  3. ^ Millegan, Kris. "Sex in Manga", Comics Journal, 1999.
  4. ^ Aggrawal, Anil (2008). Forensic and Medico-Legal Aspects of Sexual Crimes and Unusual Sexual Practices. CRC Press. s. 134. ISBN 978-1-4200-4308-2. 
  5. ^ Mutranowski, Bill (2003). You Know You've Been in Japan Too Long... Tuttle Publishing. ss. 109&120. ISBN 978-0-8048-3380-6.