Pancasila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pancasila'nın beş ilkesini sembolize eden kalkan.

Pancasila (pançasila şeklinde okunur), Endonezya'nın ulusal ideolojisidir. Pancasila Sanskritçede "beş ilke" demektir.

Birbirinden bağımsız düşünülemeyen bu beş ilke şunlardır:

  1. Tektanrıcılık.
  2. Adil ve modern toplum.
  3. Endonezya'nın birliği.
  4. Demokrasi.
  5. Sosyal adalet.

Beş İlke[değiştir | kaynağı değiştir]

Tektanrıcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız

Ketuhanan yang Maha Esa: Bu ilke Endonezya halkının bir tanrıya inandığını belirtir. Ayrıca Endonezya halkının öldükten sonraki yaşama olan inançlarını bildirir. Kutsal değerlere bağlı olanların öldükten sonra güzel bir yaşam süreceğini anlatır. 1945 Anayasası ile şöyle belirtilmiştir: "Devlet tek bir tanrı inancı üzerine kuruludur". Bu ilke Endonezya'nın milli sembolü Garuda'da tek bir yıldız şeklinde sembolize edilmiştir.

Adil ve modern toplum[değiştir | kaynağı değiştir]

Zincir

Kemanusiaan yang Adil dan Beradab: Bu prensibe göre her insan tanrının birer yaratığı olduğundan dolayı onurlu davranılmayı hak eder. Bu ilke Endonezya halkının herhangi bir insanın kendi halkı veya başka milletler tarafından maddi ve manevi zulme uğramasına tolerans göstermeyeceğini belirtir. Sağ alttaki zincir insanlığın nesilden nesile aktarılan başarılarını sembolize eder.

Endonezya'nın birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Banyan ağacı

Persatuan Indonesia: Bu prensip milliyetçilik konsepti ve vatan sevgisine vurgu yapar. Ulusal birlik ve bütünlüğü teşvik eder. Pancasila milliyetçiliği Endonezyalıların etnik kimlik, soy ve ten renginden dolayı kendilerini üstün görmemelerini öğütler. Sukarno 1 Haziran 1945'te yaptığı konuşmada Mahatma Gandi'den şöyle bir söz alıntılamıştır: "Ben milliyetçiyim, ama benim milliyetçiliğim insanlıktır." Endonezya devletinin resmi sloganı "Bhinneka Tunggal Ika" "çoklukta teklik" manasına gelir. Bu banyan ağacı ile sembolize edilmiştir.

Demokrasi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bufalo kafası

Kerakyatan yang Dipimpin oleh Hikmat Kebijaksanaan dalam Permusyawaratan/Perwakilan: Pancasila demokrasisi kararların hikmet ve istişare ile verilmesini belirtir. Müzakereyle çözümün olduğu yerde oylamaya gidilmesini salık vermez. Vahşi bufalo kafası bu ilkeyi temsil eder.

Sosyal adalet[değiştir | kaynağı değiştir]

Pirinç ve pamuk

Keadilan Sosial bagi Seluruh Rakyat Indonesia: Bu prensip bütün bir toplum için, durgun değil de dinamik ve yenilikçi ve aynı zamanda eşit sosyal adaleti ve refahı anlatır. Bu prensibe göre ülkenin bütün doğal kaynakları ve potansiyeli halkın iyiliği ve mutluluğu için kullanılmalıdır. Sosyal adalet zayıfın korunmasını teşvik eder. Bu prensip pirinç ve pamuk sembolleriyle temsil edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]