Pancarlı, Şahinbey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pancarlı
—  Mahalle  —
Gaziantep
Gaziantep
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gaziantep
İlçe Şahinbey
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 40
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0342
İl plaka kodu 27
İnternet sitesi: [1]

Pancarlı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin 100 seneyi aşan bir geçmişi vardır. Kayı Karakeçili aşireti Alibayramoğulları tarafından kurulmuştur. Mahallenin adı eski zamanlarda mahallede çokça bulunan yaban pancarlarından kaynaklanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Gaziantep il merkezine 35, Kilis il merkezine 25 kilometre uzaklıktadır. Köy genel olarak pek engebeli olmayan bir arazi üzerine kurulmuştur. Mahallenin arazi yapısı tahıl tarımına uygundur, yer yer ağaç yetiştiriciliğine de rastlanır. Ağaç yetiştiriciliği mahallenin karşındaki Keklicek dağlarında görülür. Mahallede akış rejimi düzensiz olan bir dere bulunur. Bu dere geçmiş senelerde sürekli akarken Kilis ilinin su ihtiyacı dolayısıyla kurulan setler dolayısıyla rejimi düzensizleşmiştir.

Mahallenin Komşuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin batı tarafında Kapcağız mahallesi, kuzey tarafında Ekinli(Gidevir) mahallesi, doğu tarafında Kumruhamurkesen, Şahinbey mahallesi, güneyinde ise üzerinde şu an yerleşim bulunmayan Keklicek mezrası bulunmaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede tarihi bir konak bulunmaktadır. Konak restore edilip turizme açılmayı beklemektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Mahallede elma, fıstık, zeytin ağaçları; arpa, buğday, mercimek, nohut bitkileri ve üzüm bağları tarımın başlıca uğraşı alanlarındandır. Mahallede küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]