Pan-Ermeni Ulusal Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pan-Ermeni Ulusal Hareketi veya Ermeni Tüm-ulusal Hareketi (Ermenice: Հայոց Համազգային Շարժում, Hayots Hamazgain Sharzhum; HHS) Ermenistan'da bir siyasi partiydi .

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti, Dağlık Karabağ Özerk Konseyi'nin 20 Şubat 1988 tarihli kararından sonra Sovyet Ermenistanı ile yeniden bir araya geldi. Yeniden birleşme talep eden ilk toplantıları 21 Şubat 1988'de Erivan'da yapıldı. Aynı ayda Igor Muradyan liderliğindeki yönetim kurulu oluşturuldu ve Levon Ter-Petrosyan Mayıs 1988'de iktidara dahil edildi. Parti 1990 Ermeni Yüksek Sovyet seçimlerine katıldığında Parlamento'da 59 sandalye kazandı. Ter-Petrosyan 1998 yılında cumhurbaşkanlığından istifa ettiğinde, parti sonunda önemini ve parlamentodaki temsiliyetini kaybetti.

Pan-Ermeni Ulusal Hareketi, eski Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan başkanlığındaki iktidardaki hükûmet koalisyonuna karşı Levon Ter-Petrosyan başkanlığındaki çeşitli Ermeni muhalefet partilerinin oluşturduğu farklı bir koalisyon olan Ermeni Ulusal Kongresi'nin oluşumuna öncülük etti.

Parti en son Aram Manukyan tarafından yönetildi. Parti, 2010'dan beri Avrupa için Liberaller ve Demokratlar Birliği Partisi'nin (ALDE Partisi) bir üyesidir. Parti 2013 yılında resmen feshedildi.