Pamuk hasat makinası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pamuk Hasat Makinası Hasat Yaparken

Pamuk hasat makinası pamuk bitkisinin tarladan otomasyonla toplanmasına yarayan bir makinadır. Traktörle çekilen ve kendi yürür çeşitleri bulunmaktadır.

1920'lerde icat edilmesine rağmen 1950'lere kadar yaygınlaşamamıştır. İlk pamuk hasat makinaları tek sıralı olmalarına rağmen o dönemlerde yine de yaklaşık 40 işçinin elle toplayabildiği miktarda pamuk toplayabilmekteydiler. Günümüzde kendi yürür 4, 5 ve hatta 6 sıralı pamuk hasat makinaları bulunmaktadır.

Dünya pamuk hasat makinası üretimi ve satışında öncü marka olan ABD merkezli John Deere'ın 2002 yılında ülkemize getirerek satışa sunduğu kendi yürür pamuk hasat makinaları günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Artık birçok çiftçimiz gelişmiş ülkelerdeki mesteklaşları gibi makinalı hasata uygun ekim yapmakta ve ürünlerini son teknolojiye sahip makinalarla toplayarak verimliliklerini katlamaktadırlar.

Kendi yürür pamuk hasat makinalarında dünyada olduğu gibi Türkiye'de de pazar lideri olan John Deere 2008 yılında dünyanın ilk traktörle çekilen 2 sıralı pamuk hasat makinasını Türk çiftçilerinin beğenisine sunmuştur. (John Deere 7260)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]