Pallas (asteroit)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pallas

2 Pallas (sembolü: ⚴), yörüngesi Güneş sisteminde asteroit kuşağında, (Mars ve Jüpiter yörüngeleri arasında yer alan ve milyonlarca asteroite ev sahipliği yapan bir kuşak) bulunan büyük bir asteroittir. Wilhelm Herschel tarafında esasları konulan asteroit tanımına göre ikinci olarak keşfedildiği için "2 Pallas" olarak da bilinir. Adı antik Yunan tanrıçalarından Athena'nın unvanı olan Pallas'tan almıştır.

Pallas 28 Mart 1802 tarihinde, Alman astronom Heinrich Wilhelm Matthias Olbers tarafından bulundu. Bulunan ilk asteroit Ceres'ten sadece bir yıl sonra bulunmuş oldu. Hacim bakımından ikinci, kütle bakımından üçüncü büyük asteroittir (Ceres ve Vesta'dan sonra). Artık cüce gezegen sayılan Ceres dışında hiçbir asteroit küre şeklinde değildir. Ancak Pallas'ın 275 × 258 × 238 km3 olan boyutları küreye yakındır. Kütlesi ise 1.2 x 1020 kg. dir. Kondrit (C) tipi bir asteroittir.

Yörüngesinin dış merkezliği 0.23 ve yörünge yarı büyük ekseni 414 milyon km'dir (Yaklaşık 2.77 astronomik birim). Yörüngesindeki bir tam turu 4.62 yılda tamamlar.[1] Dönüş düzlemi eğikliği tutulum düzlemine göre 34.8 derecedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Britannica Ansiklopedisi (İngilizce)". 23 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2019.  Britannica Ansiklopedisi (İngilizce)