Pal Sokağı Çocukları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pal Sokağı Çocukları'nın ilk basım kapağı
Pal Sokağı Çocukları heykeli, Macaristan

Pal Sokağı Çocukları (Macarca: A Pál utcai fiúk) Macar yazar Ferenç Molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk kitabıdır.

Öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte'de, oyun sahalarını (Arsa) Kızıl Gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların mücadelesini anlatır.

Türkçeye Tarık Demirkan tarafından çevrilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kum torbalarıyla yapılan savaş aralarında en küçükleri, en zayıfları olan Ernő Nemecsek'in kendisini feda etmesiyle sonuçlanır. Daha önceden diğer çocuklar tarafından hain olarak adlandırılan ve adı büyük harf kullanmadan yazılan Nemeçek savaştan sonra zatürreden ölür.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap dünya çapında en ünlü Macar romanı olmuştur. Birçok dile çevrilen kitabın bazı ülkelerde (Birleşik Krallık ve İtalya gibi) okullarda okunması zorunludur. Ernő Nemecsek, çocuk edebiyatının Oliver Twist ya da Tom Sawyer gibi ölümsüz kahramanları arasına girmiştir.

Öykü herhangi bir yerde, herhangi bir yaşta geçebileceğinden dünya üzerinde her yerde çok kolaylıkla okunabilmektedir. 2006 yılında 11 yaşındaki Macar öğrenci Dani Bodnar okul ödevinde Ernő Nemecsek'in kendini feda etmesini şöyle anlatır: "Kendimi çok kötü hissettim. Niye Arsa için savaşmak zorunda olduğumuzu düşünüyordum. Çünkü orası bizim ülkemizdi, bizim oyun sahamız, öyle bir yer ki ateşler içinde olsak bile uğrunda savaşmalıyız. Arsa bize göre bizim vatanımızdı çünkü." Kitaptaki kahramanlardan Çele zarifliği ile meşhurdur. Ders kitaplarını sayfalara ayırarak okula yalnızca o gün gerekli olan kısımları götürür.

Sinema uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yapıtın, Cumhuriyet Gazetesi Dünya Klasikleri Dizisi'nde yayımlanan baskısının çevrimiçi okunabileceği bağlantı 7 Ocak 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..