Pakraduni Hanedanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kibele (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.23, 2 Ağustos 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pakraduni veya Bagratuni Hanedanlığı (Ermenice: Բագրատունիների հարստություն / Bagratunineri harstutyun), 885-1045 yılları arası Doğu Anadolu'da hüküm sürmüş Ermeni hanedanlığı.

1000 yılında hanedanlığın sınırları

Tarihi

Pakraduniler, ilk olarak MS 30 yılında Yenanos adlı İspir kralı ile tarih sahnesine çıktılar. Yenanos'un ardından kral olan Bagarat'dan ötürü Pakraduni olarak anıldılar. Hanedanlık 885 yılında Ashot I tarafından kuruldu. Başkenti bügünkü Ermenistan sınırları içinde bulanan Divin olmasına karşın 961 yılından itibaren Ani başkent olmuştur. Pakraduni Krallığı'nın güneyinde Abbasilere bağlı Kürt bir emirlik olan Mervaniler ve Abbasiler, Kuzeyde Gürcü Pakraduni krallığı, batısında ise Bizans bulunmaktaydı.

İddialar

Levon Panos Dabağyan'ın iddialarına göre, Pakraduniler Yahudi orijinlidir. Pakradunilerin Ermeni kültürünü yaşatan Hıristiyan inançlı bir halk olduğu bilinmektedir.[1] Abraham Galante de "Les Pacradounis ou Une Secte Armeno-Juive" (1933) başlıklı eserinde Pakraduni-Yahudi ilişkisini ele almaktadır.[2][ölü/kırık bağlantı]

Krallar

Ayrıca bakınız

Kaynakça