İçeriğe atla

Padanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Po Vadisi veya Pianura padana

Padanya (İtalyanca: Padania) Kuzey İtalya'ya verilen bir addır.

Lega Nord tarafından kullanılan anlamıyla Padanya'nın Avrupa ve Dünya'daki konumu.

Padanya Po Nehri'nin Latince adı olan Padus kelimesinden kaynaklı olarak Po Ovası'na verilen coğrafî bir isimken ayrılıkçı Lega Nord (Kuzey Ligi) partisi tarafından kullanılması sonucu politik bir anlam kazandı.

Lega Nord'un % 10,1 oy oranına kavuştuğu 1996 genel seçimlerinin ardından 15 Eylül 1996 tarihinde Lega Nord tarafından İtalya'nın kuzey ve orta-kuzey bölgelerinde Padanya Federal Cumhuriyeti (Repubblica Federale della Padania) ilân edildi. 1997 yılında Lombardiya'nın Mantua şehrinde Padanya Parlamentosu kuruldu, Padanya için bir bayrak ve ulusal marş benimsendi. 1998 yılında Padanya Millî Futbol Takımı oluşturuldu ve Miss Padania güzellik yarışması düzenlenmeye başlandı. Ancak, daha sonra kurulan merkezî hükûmetlerde yer alan Lega Nord bu girişimlerini sembolik bir düzeyde tuttu.

Lega Nord tarafından kullanılan Padanya bayrağı ("Alp Yıldızı").

Lega Nord'un Padanya Federal Cumhuriyeti'ni ilân ettiği İtalyan bölgeleri şunlardır:

Aosta Vadisi, Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Ligurya, Lombardiya, Marche, Piyemonte, Toskana, Trentino-Alto Adige/Südtirol, Umbria, Veneto.

Padanya projesine destek Lega Nord'un iki kurucu partisi olan Liga Veneta ve Lega Lombardia'nın bölgeleri Veneto ve Lombardiya'da önemli düzeydeyken, etnik azınlıkların yaşadığı Alp bölgeleri (Güney Tirol ve Aosta Vadisi) ve orta-kuzeyde (Toskana, Marche, Umbria) varlık göstermekten uzaktır.