Paşamandıra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.45, 11 Temmuz 2016 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17324812 numaralı sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Paşamandıra
İstanbul
İstanbul
Ülke  Türkiye
İl İstanbul
İlçe Beykoz
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 990
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0216
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34829

Paşamandıra, İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Köylülerin bir araya gelip kurdukları mandıra ve bunun başında bulunan paşa lakaplı kişiden dolayı Paşamandıra ismini almıştır. Değirmendere koyu ise ismini Hüsnü Çavuş adındaki bir köylünün dere üzerine yaptığı ve uzun yıllar civar köylerine hizmet veren bir su değirmeninden almıştır.

Halk

Pasamandıra Mahalleninde yaşayanların tamamı Karadenizlidir. Köy halkının 100 de 90'ı Kastamonu'lu diğerleri de Trabzon'ludur. Karadeniz'e özgü gelenek ve göreneklerini devam ettirmek için gayret gösterseler de şehir hayatına adapte olmuş görünmektedirler. Yine de özellikle düğünlerde ve asker uğurlamalarında geleneklere uyulmaktadır.

Coğrafya

İstanbul iline 54 km, Beykoz ilçesine 22 km uzaklıktadır. Etrafı ormanlarla çevrilidir. Riva deresi koyun içinden geçmektedir. Ayrıca Değirmendere mahallesinde tarım arazilerinin sulanması için kullanılan bir barajı mevcuttur.

İklim

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 1122
2007
2000 819
1997 912

2013- 1850

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca mesire alanları ve riva deresi kenarındaki piknik alanları da geçim kaynaklarından biridir. Özellikle yaz aylarında yerli turistlerin büyük ilgisi görülmektedir. Ayrıca az da olsa ormancılık ve arıcılık yapanlarda vardır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Doğalgaz altyapısı gelmiş ve kullanıma açılmıştır.

Dış bağlantılar