Paşalıoğlu, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Paşalıoğlu
—  Köy  —
Sinop
Sinop
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Boyabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 327
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0368
İl plaka kodu
Posta kodu 57200
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Paşalıoğlu, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

                 Paşalıoğlu Köyünü Tanıyalım

Sinop ili ve Boyabat ilçesine bağlı ancak sinop'a daha yakın bir dağ köyü diye adlandırılan yörük köyüdür. Tarihçesini çok fazla araştıramamış olmama rağmen soy ağacı araştırmasına göre 1880 li yıllara kadar kayıtlı kimlik bilgisine ulaştım. Bu tarihlerde yaşayan kişi köyün ata babası büyüklerimden duyduğum İsmail Hoca veya İsmail Koca hanımının adı Fadime kesin olmamakla beraber bu kişilerin çocuklarının torunlarıyız. köyün başlıca geçim kaynağı tarım az miktarda hayvancılık ağırlıklı olarak ormandır. köy dört tarafı dağlarla çevrili ortasından akan çayın etrafına kurulmuş küçük ama eskibir köydür. köyün bu güne kadar kapsamlı bir soyağacı araştırması yapılmamıştır şu anki nesil zaten köyü tanımamaktadır açıkcası köyü gençlere tanıtacak bilinçli yaşlılarımızda yoktur veya ben karşılaşmadım. Zaten bu konu bizim genel kültür olarak zayıflığımızdan kaynaklanmaktadıryani bizim atalarımız nasıl yaşamışlar ne yemişler ,ne içmişler ,hangi oyunları oynamışlar, hangi kültüre yakınlar meşhur yiyecekleri varmıdır araştıramadığımız için fazla bilgiye sahip değiliz Benim babamdan duyduğum ismail hoca'nın çocukları sırasıyla Keleş,Kadir Çavuş,Kelle Ömer,Kızıl Ali(peliççik) kulaktan duyma bilgilerim bunlar bu sülalelerin büyükleri kendi soylarını araştırsalardı bunları topladığımızda daha kolay araştırmalar yapabilirdi köyün aşağıköy,dallıoğulları,ayıkayası gibi mahalleleri bulunmaktadır.köyde doğmuş büyümüş şu an kaymakamlık yaptığını bildiğimiz dallıoğullarından Meftun DALLI üstdüzey düzey devlet görevlisi olarak bilinmektedir köy arazisi tarıma elverişli olmaması ve dar bir vadide olduğu için arazinin az olması yaşam kalitesinide hep kısıtlamıştır. Örneğin arpa,buğday ve ismini duyduğum ama kendisini tanımadığım siyez ekilir. Köy içine yakın yerlerde bostan diye bildiğimiz bahçelerde az miktarda fasülye, mısır, patates yani gömpül köy şivesiyle tabi fasülyenin adıda pakla anlayacağınız köy tarımda teknolojiyle 2000 li yıllarda tanışmıştır. 75 li yıllarda benim çocukluğumda köyde çiftler karasaban la sürülür harmanlar dövenlerle dövülürdü. Ben bunları yazarken köyü küçümsemeyi düşünmedim ama bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini vurgulamak istedim. Belki bizim büyüklerimiz köyü iyi tanıtamadılar ama biz köyü unutmayalım çocuklarımıza da unutturmayalım.nacizane gözlemlerime göre bu yaşam felsefesiyle devam edersek 80 kuşağından sonraki nesilden doğacak çocuklar köyün ismini duyduğunda nereye bağlı olduğunu öğrenmek için GOOGLE bakacak ancak oradada bulamayacak çünkü bu yöndede bir çalışmamız yok. İnşaallah bunları okuduktan sonra bazı büyüklerimiz bize yardımcı olurlar.

Kabaca İsmail gilin soyağacı KELEŞ in üç oğlu var. Hasan, Kara Hüseyin, Kara Mehmet KADİR ÇAVUŞ un bir oğlu var. Benim dedem adını taşıdığım ŞÜKRÜ KELLEÖMER in üç oğlu var. Molla Hasan, Tulug, Gavuç Ali KIZILALİ nin iki oğlu var. Calay, Mahmut KIZILALİ (peliçcik) in dört oğlu varç Hamit, İsmail, Hasan, Bayram dır. Bunların devamını günümüze kadar olan bölümünü çıkarttım ancak bundan sonrası için 80 kuşağının yardımlarına ihtiyacım var bunlar sadece ismailgil sülalesi köy toplam 11 sülaleden oluşmaktadır İSMAİLGİL, MUHTARGİL, ÇAKIRGİL, HACIKÖSEGİL,AHMET ÇAVUŞGİL, GISMUCUKGİL, MARASANGİL, SAĞIRGİL, ONBAŞIGİL, HATİPGİL ve KARABACAKGİL dir

             Şükrü Ateş 
             (05336671990)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Esasen gündüzlü olarak adlandırılan bölgedeki 3 köyden biridir.diğerler yeşilçam ve günpınar köyleridir.Ankara yörükleri tarafından kurulduğu ve ismini köyde bulunmuş bir kaçak paşadan aldığı düşünülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

geleneksel yörük kültürü eskiden bu köydede yaşanırdı ancak son yıllarda bu yaşam yok olmuştur.son yıllarda sadece bayramlarda insanlar bir araya gelip bu kültürü yaşatmaktadırlar. Umaç, tarhana,kül çöreği meşhurdur. bunun yanında yöresel olarak keşkek hamur karıştırması doğal ürünlerle yapılır.doğal yabani meyveler acuk,ahlat,çördük tür.köyün evleri tamamen ahşaptır.giriş katları ahır olarak kullanılır.SULTANBEYLİ VE ÜMRANİYEDE BULUNAN 2 ADET DERNEGE SAHİPTİR COK BAŞARILI İNSANLAR YETİTİRMEYE DEVAM ETMEKTEDR GÜNDÜZLÜLER DERNEGİNİN KURUCULARI -GÜNDER- DIR

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 55 km, Boyabat'a ise 41 km uzaklıktadır. Rakımı 1200 m'dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

nüfus gençlerin boyabat ve istanbula gitmesiyle son yıllarda çok azalmıştır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 6000
2000 3500
1997 2000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır.son yıllarda devlet denetimiyle yapılan ağaç kesimide köyün ekonomisine katkı sağlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var ebe bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]