PSoC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
PSoC Programmable System on Chip

PSoC (Programmable System on Chip), Analog ve Dijital çevrebirimlerini mikrodenetleyici ile tek çipte içeren programlanabilir bir tümdevre.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cypress firması tarafından üretilen PSoC geleneksel Mikrodenetleyici mimarisinden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. PSoC Aygıtı, ayarlanabilir bloklar halinde programlanabilir bağlantılara sahip olan analog devre ve digital mantık yapılarından oluşmaktadır. Bu yapı kullanıcıya, isteğe göre uyarlanabilir (customized) çevrebirim (peripherals) konfigürasyonuna imkan tanır. Bu sayede birbirinden farklı olan uygulama ihtiyaçlarına yanıt verilebilir.

Analog ve Dijital Mantık blokları, kullanıcı modülü dediğimiz ADC, PWM, UART, Filtreler gibi birçok yapıyı istenilen şekilde oluşturmaya ve programlamaya olanak sağlar.

PSoC Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

PSoC temelde çekirdek yapısı temeli itibarıyla 3 yapıya ayrılmaktadır.

PSoC1 (8 bit M8C core 24Mhz – 4MIPS)

PSoC3 (Single-Cycle 8051 core up to 67 MHz – 33MIPS)

PSoC4 (32-Bit ARM® Cortex™-M0 CPU up to 48 MHz)

PSoC5 (32-bit ARM® Cortex™-M3 CPU up to 80 MHz – 100 DMIPS)

* PSoC5 ailesi 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla kendisi ile tam uyumlu olan ve performans, kalite ve düşük güç tükeminde avantaj sağlayan PSoC5LP ailesi ile yer değiştirmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cypress Firması, 1982 yılında akademik kökenli T.J.Rogers tarafından kurulmuştur. Yüksek hızlı CMOS SRAMs, EEPROMs, PAL ve TTL logic cihazları konularında üretim gerçekleştiren firmada ilk PSoC ticari olarak 2000'li yılların başında kullanıma sunulmuştur (2002).

PSoC, kapasitif algılama konusunda yaptığı atılımla özellikle portatif cihazlarda ve tüketici elektroniği sektörlerinde oldukça yoğun ilgi görmüştür. PSoC, süre gelen zamanda tümleştirme ve dinamik re-konfigürasyon özellikleri sayesinde kullanıcısına BOM cost'tan (toplam devre komponent maliyeti) avantaj kazandıran bir yaklaşım sergilemiştir. M8C core'u ile PSoC1 ailesi adı altında ihtiyaca yanıt veren PSoC, MIPS ve analog ihtiyacının arttığı uygulamalar için daha gelişmiş yapılara sahip olan (tarihsel sırasıyla) Psoc3 (8051 core), Psoc5 (ARM Cortex M3 : 1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla PSoC5LP) ve PSoC4 (ARM Cortex M0) ailelerini kullanıma sunmuştur.

Kısaltmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

PSoC: Programmable System on Chip

MIPS: Mega Instruction per Second

DMIPS: Dynamic Mega Instruction per Second

BOM : Bill of Materials

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]