PMP sertifikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

PMP (Project Management Professional) sertifikası PMI (Project Management Institute) tarafından verilen dünyaca ünlü proje yönetimi sertifikası.[1] 2017 itibarıyla tüm dünyadaki PMP sertifikasına sahip profesyonellerin sayısı iki milyona yaklaşmıştır. Özellikle bilişim projelerindeki hızlı değişen teknoloji ve isterlerdeki değişiklikler çevik proje yöntemlerini ortaya çıkarsa da, proje yönetimi alanında PMP sertifikasının değeri ve işverenler tarafından kritik bir nitelik olarak aranışı devam etmektedir.

PMP Sertifikası Koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sertifikası sınavına girebilmek için öncelikle PMP sertifikası ön koşullarını yerine getirmek gerekmektedir. PMP sertifikası sınavına girebilmenin 2 temel ön koşulu vardır.[2]

 1. Proje deneyimine sahip olmak. Proje deneyimi ön koşulu sertifika sınavına girecek kişinin eğitim seviyesine göre değişmektedir.
  • Eğer 4 yıllık lisans eğitimi veya dengi bir eğitim seviyesi veya üzerine sahipse, 4.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi aranmaktadır. Buradaki proje yönetimi tecrübesinden kasıt, proje yöneticisi veya yönetsel roller değildir. Projelerde çalışmış olmak bu tecrübe gerekliliğini karşılamaktadır. Bu yaklaşık 3 yıllık bir tecrübeye karşılık gelmektedir.
  • Eğer PMP sertifikasına girecek kişinin eğitim düzeyi lisans seviyesinin altındaysa 7.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi aranmaktadır. Buradaki proje yönetimi tecrübesinden kasıt, proje yöneticisi veya yönetsel roller değildir. Projelerde çalışmış olmak bu tecrübe gerekliliğini karşılamaktadır. Bu yaklaşık 5 yıllık bir tecrübeye karşılık gelmektedir.
 2. Proje yönetimi eğitimi almış olmak. PMP sertifikası sınavına girecek kişilerin son 5 yıl içerisinde en az 35 saatlik proje yönetimi eğitimi almış olmaları zorunludur. Bu proje yönetimi eğitimleri tek bir eğitimle alınabileceği gibi, birden çok eğitimle de alınabilir. Günümüzde online eğitimlerin yaygınlaşması ile birlikte, bu eğitimler online olarak da alınabilmektedir.

PMP Sertifikası Başvurusu[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sertifikası ön koşullarını yerine getiren aday yazılı yolla veya online olarak PMP sertifika sınavına başvurur. PMI daha hızlı sonuçlanması nedeniyle online PMP başvurusunu önermektedir.

Online PMP başvuruları 5 iş günü içerisinde PMI tarafından incelenerek aday bilgilendirilir. Eğer başvurunuz onaylandıysa, PMP serifika sınavına 1 yıl içerisinde girerek geçmeniz gerekmektedir. PMI kalite ve kontrol amacıyla bazı PMP başvurularını tamamen rastgele denetlemektedir. PMP başvurusu PMI denetlemelerine takılması durumunda PMI PMP sertifikası adaylarından ek evrakları posta yoluyla göndermesini beklemektedir.

PMP Başvuru Denetleme[değiştir | kaynağı değiştir]

PMI denetlemelerinde PMP sertifika adaylarında iki temel konuda dokümanlar istenmektedir.

 1. Proje deneyimi ile ilgili dokümanlar. Proje deneyiminde girdiğiniz bilgiler ile ilgili işvereninizden veya yöneticilerinizden referans mektupları istenebilir.
 2. Proje yönetimi eğitimi ile ilgili dokümanlar. Katıldığınız proje yönetimi eğitimi ile ilgili kurs katılım sertifikası, kurs içeriği ve katılım mektubu bilgileri istenebilir. Bu durumda PMP sertifikası adayı eğitimi aldığı kuruma başvurarak bu bilgileri almalıdır.

PMI denetlemesinde istenen dokümanlar tamamlandıktan sonra 90 gün içerisinde PMI'ın aşağıdaki adresine posta yolu ile gönderilmelidir.

PMI

Attn: Certification Audit

14 Campus Blvd.

Newton Square, PA 19073-3299 USA

PMP Sertifikası Sınavı[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sertifikası sınavı 200 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 4 saattir. Bu sorulardan 25 tanesi PMI'ın ölçme ve değerlendirme faaliyetleri kapsamında sorulur ve sınav sonucuna etki etmez. Bu sorular sınav içerisinde rastgele geldiğinden tüm sorular özenle cevaplanmalıdır.

PMI, PMP sertifika sınavını geçme notu gibi bir bilgi paylaşmasa da, genel kanı sonuca etki eden 175 sınav sorusu üzerinden %61'inin yani 107 sorunun doğru cevaplanması gerektiğidir.

PMP sertifikası sınavları prometric sınav merkezleri tarafından yapılmaktadır ve bilgiyasar ortamında online olarak organize edilmektedir.

PMP Sertifika Sınav Sonucu[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sınavının sonucu, oturumun sonunda belirlenmektedir. 5 proje yönetimi süreci üzerinden aldığınız aldığınız notlar 3 uzmanlık derecesiyle değerlendirilir.

5 proje yönetimi süreci grubu:

 1. Başlatma Süreç Grubu
 2. Planlama Süreç Grubu
 3. Yürütme Süreç Grubu
 4. İzleme ve Kontrol Süreç Grubu
 5. Kapatma Süreç Grubu

3 uzmanlık derecesi:

 • Yeterli - ilgili süreç grubundaki bilgi düzeyinin ortalama seviyenin üzerinde olduğunu gösterir.
 • Kısmi Yeterli - ilgili süreç grubundaki bilgi düzeyinin ortalama seviyede olduğunu gösterir.
 • Yetersiz - ilgili süreç grubundaki bilgi düzeyinin ortalama seviyenin altında olduğunu gösterir.

PMP Sertifikasının Postalanması[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sınavınız sonrasında eğer sınavı başarıyla geçtiyseniz, 2-4 hafta içerisinde PMP sertifikanızı posta adresinize almış olacaksınız.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]