PMP sertifikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

PMP (Project Management Professional) sertifikası PMI (Project Management Institute) tarafından verilen, tüm dünyada bilinen ve yetkinliği kabul edilen proje yönetimi sertifikası.[1] 2017 itibarıyla tüm dünyadaki PMP sertifikasına sahip profesyonellerin sayısı iki milyona yaklaşmıştır. Özellikle bilişim projelerindeki hızlı değişen teknoloji ve öngörülemeyen gelecek süreçleri çevik proje yönetimi yöntemlerini gerektirdiğinden, proje yönetimi alanında PMP sertifikasının değeri ve işverenler tarafından tercih şartı olarak talebi artmaktadır.

PMP sertifikası koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sertifikası sınavına girebilmek için öncelikle PMP sertifikası ön koşullarını yerine getirmek gerekmektedir. PMP sertifikası sınavına girebilmenin 2 temel ön koşulu vardır.[2]

 1. Proje yönetimi deneyimine sahip olmak. Proje yönetimi deneyimi ön koşulu, sertifika sınavına girecek kişinin eğitim seviyesine göre değişmektedir.
  • Adayın 4 yıllık lisans eğitimi ya da dengi veya üzeri bir eğitim derecesi olması halinde; 4.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi aranmaktadır. Buradaki proje yönetimi tecrübesi için gerekli olan görev konumu, proje yöneticisi veya yönetsel roller olmak zorunda değildir. Projeyi yöneten ekipte aktif görev almak bu tecrübe gerekliliğini karşılamaktadır. Bu yaklaşık 3 yıllık bir tecrübeye karşılık gelmektedir.
  • Adayın eğitim seviyesinin lisans derecesi altında olması halinde; 7.500 saatlik proje yönetimi tecrübesi aranmaktadır. Buradaki proje yönetimi tecrübesi için gerekli olan görev konumu, proje yöneticisi veya yönetsel roller olmak zorunda değildir. Projeyi yöneten ekipte aktif görev almak bu tecrübe gerekliliğini karşılamaktadır. Bu yaklaşık 5 yıllık bir tecrübeye karşılık gelmektedir.
 2. Proje yönetimi eğitimi almış olmak. PMP sertifikası sınavına girecek adayların son 5 yıl içerisinde en az 35 saatlik proje yönetimi eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Bu proje yönetimi eğitimleri tek bir eğitimle alınabileceği gibi, birden çok eğitimle de alınabilir. Günümüzde online eğitimlerin yaygınlaşması ile birlikte, bu eğitimler online olarak da alınabilmektedir.

PMP sertifikası başvurusu[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sertifikası ön koşullarını yerine getiren aday, yazılı veya online olarak PMP sertifika sınavına başvurur. PMI daha hızlı sonuçlanması nedeniyle online PMP başvurusunu önermektedir.

Online PMP başvuruları 5 iş günü içerisinde PMI tarafından incelenerek aday bilgilendirilir. Başvurunun onaylanması halinde, PMP sertifika sınavına 1 yıl içerisinde girilerek geçilmesi gerekmektedir.

PMI kalite/kontrol süreçleri dahilinde bazı PMP başvurularını (yaklaşık %20'si) rastgele olarak denetlemektedir. PMP başvurusunun denetlemeye takılması durumunda PMI, adayların tecrübe şartı için sunmuş oldukları proje yönetimi çalışmalarının detaylı olarak açıklandığı formların posta yoluyla göndermesini talep eder. İncelenen çalışma tecrübesinin yeterli görülmemesi halinde, düzeltme ve/veya gereken en az çalışma süresini doldurabilecek yeni tecrübe açıklaması talep eder. Gönderilen çalışma tecrübesinin onaylanmasını takip eden bir yıllık sürede, adayın seçmesine izin verilen tarih ve onaylı sınav merkezlerinden birinde PMP sınavı gerçekleştirilir.

PMP başvuru denetleme[değiştir | kaynağı değiştir]

PMI denetlemelerinde PMP sertifika adaylarında iki temel konuda dokümanlar istenmektedir.

 1. Proje deneyimi ile ilgili dokümanlar. Proje deneyiminde girdiğiniz bilgiler ile ilgili işvereninizden veya yöneticilerinizden referans mektupları istenebilir.
 2. Proje yönetimi eğitimi ile ilgili dokümanlar. Katıldığınız proje yönetimi eğitimi ile ilgili kurs katılım sertifikası, kurs içeriği ve katılım mektubu bilgileri istenebilir. Bu durumda PMP sertifikası adayı eğitimi aldığı kuruma başvurarak bu bilgileri almalıdır.

PMI denetlemesinde istenen dokümanlar tamamlandıktan sonra 90 gün içerisinde PMI'ın aşağıdaki adresine posta yolu ile gönderilmelidir.

PMI

Attn: Certification Audit

14 Campus Blvd.

Newton Square, PA 19073-3299 USA

PMP sertifikası sınavı[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sertifikası sınavı 180 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 270 dakikadır. Bu sorulardan 5 tanesi PMI'ın ölçme ve değerlendirme faaliyetleri kapsamında sorulur ve sınav sonucuna etki etmez. Bu sorular sınav içerisinde rastgele geldiğinden tüm sorular özenle cevaplanmalıdır.

PMI, PMP sertifika sınavını geçme notu gibi bir bilgi paylaşmasa da, genel kanı sonuca etki eden 175 sınav sorusu üzerinden %67'inin yani 117 sorunun doğru cevaplanması gerektiğidir.

PMP sertifikası sınavları prometric sınav merkezleri tarafından yapılmaktadır ve bilgiyasar ortamında online olarak organize edilmektedir.

PMP sertifika sınav sonucu[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sınavının sonucu, oturumun sonunda belirlenmektedir. 3 alanda ortalama tutturmanı gerekmektedir.

3 proje yönetimi alanı üzerinden aldığınız aldığınız notlar 4 uzmanlık derecesiyle değerlendirilir.

3 alan:

 1. kişiler
 2. süreçler
 3. iş ortamı

4 uzmanlık derecesi:

 • hedef üstü -
 • hedef -
 • hedef altı -
 • gelişim ihtiyacı-

PMP sertifikasının postalanması[değiştir | kaynağı değiştir]

PMP sınavınız sonrasında eğer sınavı başarıyla geçtiyseniz, 2-4 hafta içerisinde PMP sertifikanızı posta adresinize almış olacaksınız.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "PMI-Project Management Institute". 10 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2017. 
 2. ^ "PMP Certification Requirements". 7 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2017.