PK (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
PK
YönetmenRajkumar Hirani
YapımcıVidhu Vinod Chopra
Rajkumar Hirani
AnlatıcıAnushka Sharma
OyuncularAamir Khan
Anushka Sharma
Sushant Singh Rajput
Boman Irani
Saurabh Shukla
Sanjay Dutt
MüzikShantanu Moitra
Ajay-Atul
Ankit Tiwari
Sanjay Wandrekar
Atul Raninga
Görüntü yönetmeniAbhijat Joshi
Rajkumar Hirani
Sanat yönetmeniC. K. Muraleedharan
KurguRajkumar Hirani
StüdyoRajkumar Hirani Films
Vinod Chopra Films
DağıtıcıUTV Motion Pictures
CinsiSinema filmi
TürüKomedi, Dram
RenkRenkli
Yapım yılı2014
Çıkış tarih(ler)i19 Aralık 2014 (2014-12-19)
Süre152 dakika
Ülke Hindistan
DilHintçe
Bütçe14 milyon $
Hasılat115.000.000 $
Resmî sitesi

PK, 2014 yapımı bilimkurgu ve komedi filmidir. Yönetmenliği Rajkumar Hirani, yapımı Hirani ve Vidhu Vinod Chopra, yazarlığı ise Hirani ve Abhijat Joshi tarafından yapılan bir Hint filmidir. Filmin başrollerinde Aamir Khan olmak üzere Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput, Boman Irani, Saurabh Shukla ve Sanjay Dutt rol almıştır. Film, araştırma görevi için dünyaya gelen bir uzaylının hikâyesini anlatıyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzaylı, bir insan olarak (Aamir Khan), Rajasthan'daki bir araştırma görevi için çıplak olarak Dünya'ya gelir. Fakat uzay gemisinin uzaktan kumandası bir hırsız tarafından çalınır. Hırsızdan uzaktan kumandasını geri almaya çalışırken uzaktan kumandayı alamaz ama hırsızın kaset kaydedicisini ele geçirir.

Aynı gün Brugge'de Jaggu, Sarfaraz Yusuf ile tanışır ve ona âşık olur. Jaggu'nun babası ilişkilerine itiraz eder. Çünkü Sarfaraz Pakistanlı bir Müslüman, Jaggu ise Hindu'dur. Babası, Sarfaraz'ın Jaggu'ya ihanet edeceğini öngören din adamı Tapasvi Maharaj'a danışır. Onların yanlış olduğunu kanıtlamaya kararlı olan Jaggu ise babasının Sarfaraz'ı kabul etmesini ister. Aynı yerde farklı bir çiftin evlilikten vazgeçme mektubunun gönderilmesi durumun yanlış anlaşılmasına neden olur ve Jaggu kalp kırıklığına uğrar. Jaggu Hindistan'a döner ve bir TV muhabiri olur. Daha sonra uzaylıyla tanışır ve "Kayıp Tanrı" hakkındaki broşürleri dağıtırken Jaggu’nun ilgisini çeker. Uzaylı, bir bağış toplama kutusundan para almaya çalışırken yakalanır ama Jaggu, onu kurtararak güvenini kazanır. Uzaylı, kendisine başka bir gezegenden, bilim adamı olduğunu ve bir araştırma için geldiğini söyler. Halkı soyma, yalan söyleme, din ya da sözlü iletişim hakkında hiçbir şey bilmiyordur. Onlarda el tutularak fikirler aktarılır. Uzaylı, arabada seks yapan çiftlerin giysilerini habersizce çalarak insanların karşısına çıkmayı öğrenmiştir.

Bando şefi Bhairon Singh, kamyonetiyle giderken yanlışlıkla uzaylıya çarpar. Onu tam geride bırakıp gidecekken geri gelip onu hastaneye götürür. Uzaylı Bhojpuri dilini bilmediğinden konuşamaz, bu yüzden Bhairon Singh onun hafıza kaybı geçirdiğini düşünür. Uzaylı, insanların ellerini tutarak iletişim kurmayı öğrenmeye çalışır, ancak onun bu davranışını insanlar sapıklık olarak algılayıp onu kovalarlar. Bhairon, uzaylıyı bir genel eve götürür. Uzaylı, orada kendisine verilen kadının altı saat boyunca elini tutar ve böylece Bhojpuri dilini öğrenir. Artık konuşabiliyordur. Uzaylı, uzaktan kumandasının bir hırsız tarafından çalındığını Bhairon'a anlatır. Bhairon da uzaylıya hırsızın Delhi'de olabileceğini söyler. Uzaylı, Delhi'ye gider. Garip davranışlarından dolayı insanlar sarhoş olduğunu düşünür ve kendisine "PK" (sarhoş) derler. Uzaylı, kumandanın peşine düşer ve araştırırken sık sık “Sana ancak Tanrı yardım edebilir” ya da “Senin işin Tanrı'ya kalmış” cümlelerini işitir. Bunun sonucunda da Tanrı'ya ulaşıp kendisine kumanda aletini vermesi için yardım etmesini istemeye karar verir.

Uzaylı, Tapasvi ve diğer keşişlerin Tanrı ile iletişim kurmak için "yanlış numara" çevirdiklerini ve dolayısıyla halka anlamsız ritüellerde bulunduklarını iddia eder. Jaggu, yalancıların ifşa videolarını haber kanalına göndererek halkı teşvik eder. Bu "yanlış numara" kampanyası, Tapasvi'yi dehşete düşüren popüler bir kitlesel harekete dönüşür. Bu arada Bhairon hırsızı bulur ve uzaylı ile irtibata geçerek hırsızın, uzaktan kumandasını Tapasvi'ye sattığını söyler. Uzaylı, Tapasvi'nin her yerde dolandırıcılık yaptığını ve bunun "yanlış numara" olmadığını fark eder. Bhairon, Delhi'ye geleceğini bildirir. Bhairon Delhi'ye geldiğinde bombalı saldırıya uğrarlar ve Bhairon ölür. Daha sonra saldırının Tapasvi'nin grubu tarafından Tanrılarını korumak amacıyla yapıldığı ilan edilir.

Tapasvi canlı yayın üzerinden uzaylı ile yüzleşmeye karar verir. Tapasvi uzaylıya doğru numaranın ne olduğunu sorar. Uzaylı tanrının insanların inanması gereken tek kavram olduğunu ve diğer tanrıların insan tarafından uydurulduğunu söyler. Tapasvi, uzaylının insanları tanrılarından vazgeçirmeye çalıştığını savunur. Tanrı ile doğrudan bağlantı kurduğunu iddia eder ve Müslümanların yalancı olduğunu ispatlamak için Sarfaraz'ın ihanetini nasıl tahmin ettiğinden bahseder. Uzaylı buna karşı çıkar, Jaggu'ya yazılan mektubun Sarfaraz tarafından yazılmadığını iddia eder.

Sarfaraz'ın Belçika'da part-time çalıştığı Pakistan Büyükelçiliği ile temas kurulur. Büyükelçilik, Sarfaraz'ın hâlâ onu sevdiğini ve bir gün ararsa kendisinin bilgilendirilmesini istediğini söyler ve hattı Lahor'da yaşayan Sarfaraz'a aktarır. Jaggu, Sarfaraz ile yeniden bağlantıya geçmiş olur. Tapasvi uzaylıya uzaktan kumandasını geri vermek zorunda kalırken aynı zamanda kehanetleriyle Jaggu ve Sarfaraz'ı kırmayı planladığını Hindistan'ın tümüne açık etmiş olur. Bu arada, uzaylı Jaggu'ya âşıktır. Birden fazla ses bandını yalnız Jaggu'nun sesiyle doldurmuştur. Evden ayrılırken iki bavulu kasetlerle ve ekstra pillerle doldurur. O ayrıldıktan sonra, Jaggu onun hakkında bir kitap yayımlar. Bir yıl sonra uzaylı, insan tabiatı üzerine yeni bir araştırma göreviyle kendi türünün birkaç üyesiyle birlikte Dünya'ya döner.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]